Grzybica paznokci – co warto wiedzieć na jej temat?

Jak objawia się grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to choroba, którą łatwo się zarazić, a bardzo trudno wyleczyć. Terapia wymaga bowiem cierpliwości i regularnych konsultacji z dermatologiem.

Grzybica paznokci najczęściej atakuje paznokcie u stóp. Może ograniczyć się do jednej płytki lub przenieść na sąsiednie. Grzybicze zakażenia najczęściej zajmują pierwszy i piąty palec stopy, a to ze względu na fakt, że do właśnie do nich buty przylegają najszczelniej.

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci często stanowi następstwo grzybicy stóp. Do infekcji grzybiczych predysponują choroby ogólnoustrojowe takie, jak cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, niedokrwistość, zaburzenia układu odpornościowego i krążenia, dolegliwości żołądkowo – jelitowe oraz długotrwałe przyjmowanie sterydów, antybiotyków oraz chemioterapii. Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepło i wilgoć – chodzenie w nieprzewiewnych butach, noszenie skarpetek z tworzywa sztucznego czy niedokładne wycieranie stóp po myciu. Płytkę osłabia również noszenie zbyt ciasnych butów oraz stosowanie akrylowych lakierów.

Rozpoznanie grzybicy paznokci

Grzybicę najczęściej wywołują dermatofity. Na zakażonym przez nie paznokciu stopniowo zaczynają pojawiać się białawe, żółtawe, a na końcu brązowe przebarwienia. Płytka zaczyna się łuszczyć i rozwarstwiać, a także staje się coraz grubsza. Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest także nieprzyjemny zapach stóp. Związane jest to z faktem, że pod paznokciami gromadzą się grzybicze złogi.

Diagnostyka grzybicy paznokci opiera się o dokładne obejrzenie stopy. Gdy obraz schorzenia nie jest jednoznaczny, lekarz może zlecić wykonanie badania laboratoryjnego.

Leczenie grzybicy paznokci

W przypadku rozległych zmian, stosuje się leki doustne, dzięki którym substancja lecznicza jest w stanie dotrzeć do środka paznokcia i zgromadzić się u nasady płytki, blokując rozwój grzybów. Takie środki należy przyjmować przez minimum 3 miesiące.

Dużą popularnością cieszy się także terapia pulsowa polegająca na przyjmowaniu leku docierającego wyłącznie do zakażonego miejsca. Przyjmuje się go przez tydzień, robi trzytygodniową przerwę i później znów przez tydzień zażywa tabletki. Taka kuracja trwa 3 miesiące, lecz nagromadzony w paznokciach preparat działa przez kolejne 9 miesięcy.

Uzupełnienie terapii stanowić powinno szlifowanie paznokcia co 2-4 tygodnie. Im więcej zagrzybionej płytki uda nam się usunąć, tym skuteczniejsze będzie leczenie.