Graviola to powszechnie znana i lubiana w krajach Ameryki Południowej i na Filipinach roślina, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością w innych częściach globu. W czym tkwi jej fenomen?
Graviola wykazuje właściwości antynowotworowe i niweluje szkodliwe działanie chemioterapii. To jednak nie jedyne jej właściwości.
Czym dokładnie jest graviola?
Graviola nazywana jest również Annona muricata oraz flaszowcem miękkociernistym. Pochodzi z rejonów Ameryki Środkowej i Karaibów, gdzie stanowi popularny dodatek do wielu dań i napojów. Często jest spożywana również na surowo. Roślina ta może osiągać nawet 4 metry wysokości.
Graviola i jej właściwości lecznicze
Poza działaniem nowotworowym (warto tu zdawać sobie sprawę z faktu, że komórki rakowe niszczy nie sam owoc gravioli czy stworzone na jego bazie suplementy, lecz ekstrakt z jej liści), wykazuje także właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Dodatkowo, pomaga w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i układu pokarmowego. Skutecznie obniża poziom cukru we krwi, redukuje gorączkę, reguluje pracę serca, uspokaja i pomaga w pozbyciu się pasożytów w organizmu. Doskonale leczy również kaszel i astmę.
Skutki uboczne przyjmowania gravioli
Sama graviola jest rośliną zdrową i bezpieczną. Nieco większą ostrożność należy zachować przyjmując suplementy na jej bazie. Przedawkowując je, pojawić mogą się mdłości, wymioty, biegunka oraz głowy. Podobnie jak w przypadku każdych innych suplementów, nie należy przekraczać podanej przez producenta na opakowaniu dawki preparatu.
Pod jakimi postaciami jest dostępna w Polsce?
W suplementy na bazie gravioli zaopatrzyć możemy się przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością – tak stacjonarnych, jak i internetowych. Z owocu wytwarza się tabletki, kapsułki oraz sok, z liści – proszek.