Rozmaryn – Jakie ma właściwości?

Jak wygląda rozmaryn?

Rozmaryn to gatunek krzewu należący do rodziny jasnowatych. Jego naturalne środowisko to rejon Morza Śródziemnego. Największymi światowymi producentami i dostawcami rozmarynu są Meksyk, Grecja, Włochy, Hiszpania oraz Francja.

Rozmaryn jest wiecznie zielonym krzewem, którego wysokość może osiągać nawet 2 metry. Ma czterokanciastą łodygę, która drewnienie w drugim roku oraz ciemnozielone, skórzaste liście, które kształtem przypominają igliwie i niebieskie lub różowe liście o dzwonkowatej formie. Rozmaryn zawiera szereg substancji odżywczych takich, jak witaminy A, C, B6, wapń, kwas foliowy, żelazo czy cynk.

Zastosowanie rozmarynu w kuchni

Rozmaryn ma mocny, korzenny zapach i lekko gorzki smak. Dodaje się go do drobiu, jagnięciny, ryb, warzyw, ryżu, zup, a niekiedy także win i piw. Świetnie sprawdzi się on również w roli składnika marynat na bazie oliwy z oliwek, czosnku czy cytryny. Rozmaryn dodać można także do świeżo wypiekanego chleba, sorbetu czy herbaty. Najlepiej zaopatrzyć się w świeże zioło, jako że podczas suszenia roślina traci zarówno wiele swoich cennych właściwości, jak i smak oraz aromat.

Właściwości lecznicze rozmarynu

Rozmaryn jest powszechnie stosowany w leczeniu hiperglikemii. Ekstrakt z tej rośliny skutecznie zwiększa poziom insuliny we krwi i redukuje poziom glukozy. Rozmaryn chroni komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny i zmniejsza poposiłkową glikemią oraz insulinemię.

Świetnie wpływa także na działanie układu pokarmowego – jest niezwykle pomocny w leczeniu chorób jelit oraz pęcherzyka żółciowego i dobrze wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Roślinę tę stosuje się również do oczyszczania wątroby. Związane jest to z faktem, że przyczynia się ona do jej detoksykacji i chroni komórki przed szkodliwym działaniem niektórych leków.

Kolejne z zastosowań rozmarynu to ochrona oczu. Znajdujący się w nim kwas karnozynowy chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i retinopatią barwnikową.

Jako że ma właściwości rozkurczające, dobrze sprawdzi się u kobiet borykających się z bolesnymi miesiączkami.

Kwas rozmarynowy działa również uspokajająco i zapobiega depresji.