Gliceryna wykorzystywana jest przeważnie w kosmetyce jako substancja nawilżająca. To jednak nie jedyne jej zastosowanie – stosuje się ją również w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Poniżej garść przydatnych informacji na jej temat.
Glicerol, czyli gliceryna to alkohol trójwodorotlenowy będący produktem ubocznym produkcji mydła w postaci bezwonnej, gęstej bezbarwnej cieczy, którą można rozpuścić tak w wodzie, jak i w alkoholu. Dzieli się ją na naturalną oraz syntetyczną.
Zastosowanie gliceryny w medycynie
Glicerynę bardzo często można spotkać w postaci płynu, kropli do oczu na zespół suchego oka oraz czopków doodbytniczych. Glicerol przeważnie występuje tutaj w 86% roztworze. Gliceryna jako czopki oraz stosowana doustnie działa przeczyszczająco – podrażnia jelita miejscowo i pobudza ich perystaltykę. Przez właściwości natłuszczające oraz nawilżające, ułatwia ona również oczyszczanie jelit z treści kałowych. Zewnętrznie glicerynę stosuje się także w kremach dermatologicznych, na przykład na pękanie i rogowacenie naskórka czy w preparatach działających przeciwzapalnie i łagodzących podrażnienia.
Kosmetyczne zastosowanie gliceryny
Gliceryna jest niedroga i łatwa w pozyskiwaniu, a co więcej – ma dobre właściwości higroskopijne i nie rozpuszcza się w tłuszczach. Oprócz tego, skutecznie łagodzi wysuszające właściwości alkoholu etylowego, który jest często stosowany jako składnik odkażający. Dodaje się ją również do kosmetyków w celu nadania im stosownej konsystencji i przedłużenia trwałości (związane jest to z faktem, że obniża ona aktywność wody, w której mogłyby się znaleźć drobnoustroje psujące kosmetyk). Jako że gliceryna występuje w niewielkich cząsteczkach, doskonale wnika w warstwę rogową naskórka, zwiększając efektywność produktu.
Glicerynę najczęściej spotkać można w składzie:
- kremów nawilżających – gliceryna gromadzi i wiąże wodę w naskórku, przez co nawilżenie odczuwane jest nawet przez 24 godziny po aplikacji takiego preparatu,
- kremach do rąk i stóp – skutecznie łagodzi ona podrażniony oraz popękany naskórek i zmiękcza zrogowaciałą skórę na piętach,
- mydeł – dobrze się pieni i nawilża skórę podczas mycia,
- kosmetyków wzmacniających do włosów – doskonale wzmacnia włosy od cebulek, nadaje im połysku oraz wygładza.