Co mogą oznaczać leukocyty w moczu?

Co oznaczają leukocyty w moczu?

Odebraliście wyniki badań moczu i znaleźliście w nim informację, że w osadzie stwierdzono zbyt dużą liczbę leukocytów? Koniecznie przeczytajcie ten tekst!

Czy wysoki poziom leukocytów w moczu powinien budzić nasze obawy? Odpowiedź – poniżej.

Powtórne badanie

Przyczyną znaczącej części nieprawidłowych wyników jest niewłaściwe pobranie próbki w moczu. Warto pamiętać o tym, że przed jego pobraniem należy się podmyć wodą z mydłem, lecz nie można wycierać okolic intymnych – na ręczniku mogą bowiem znajdować się zanieczyszczenia. Odczekujmy chwilę, a następnie oddajemy nieco moczu do sedesu, a dopiero po chwili – do pojemnika. Wystarczy, że napełnimy go do połowy. Jeżeli wstawaliśmy w nocy do łazienki, próbkę moczu należy pobrać po upływie około 4 godzin.

Kontrola ilości leukocytów w moczu

W badaniu mikroskopowym osadu moczu nie powinno znajdować się więcej niż 1 – 5 leukocytów w polu widzenia. Większa ilość białych krwinek świadczyć może o infekcji dróg moczowych, zapaleniu nerek, kamicy nerkowej, infekcji dróg rodnych, niewydolności krążenia lub dużym wysiłku fizycznym w dniu poprzedzającym badanie.

Leukocyty w moczu u ciężarnych

Liczba leukocytów w moczu kobiet ciężarnych nie powinna przekraczać 5. Gdy jest ich więcej, niezbędna będzie wizyta u ginekologa, który powinien skierować nas na posiew moczu w celu ustalenia przyczyny infekcji. W czasie ciąży często mamy do czynienia z zapaleniem układu moczowego, a to ze względu na ucisk płodu na pęcherz, co może być przyczyną jego niedostatecznego opróżnienia.

Zobacz pojemnik na posiew moczu UROMEDIUM w serwisie Biomedis.pl