Zdrowa płytka paznokciowa jest gładka i lekko zaróżowiona. Zaniepokoić powinny nas natomiast bruzdy na paznokciach (czy to pionowe czy poziome) oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Z czym może być związane ich występowanie?
Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być przypadłością wrodzoną, bądź nabytą. Fachowo, dolegliwość tę określa się mianem linii Beau lub onychorrhexis.
Przyczyny występowania bruzd na paznokciach
- wpływ detergentów takich, jak mleczko do czyszczenia mebli czy płyn do mycia naczyń,
- długotrwałe, regularne trzymanie dłoni w wodzie,
- częste stosowanie zmywacza do paznokci,
- przewlekły stres.
Poziome bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na bielactwo nabyte lub łysienie plackowate. Gdy paznokieć pokrywają cienkie, delikatnie rozgałęziające się prążki, świadczyć może to o infekcji. W tej sytuacji niezbędna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą.
Linie Beau
Stanowią one jeden z podstawowych objawów choroby układu krążenia i pokarmowego. Niekiedy takie linie mogą również wskazywać na schorzenia o charakterze metabolicznym, zakaźnym lub gorączkowym
Bruzdy na paznokciach u osób starszych
Pionowe, wąskie prążki oddzielone bruzdami to popularna dolegliwość wśród osób w podeszłym wieku. Stanowią one efekt zaburzenia rogowacenia i często są związane z niedoborami cynku, magnezu oraz wapnia w codziennej diecie. Nierzadko ich obecność wynika z odwodnienia, obecności chorób układu pokarmowego lub krążenia, zaburzeń hormonalnych lub niedoczynności tarczycy.
Bruzdy na paznokciach a źle wykonany manicure
Bruzdy na paznokciach pojawić mogą się także na skutek niewłaściwe wykonanego manicure, w przebiegu którego doszło do uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. By uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, należy pamiętać o zmiękczaniu skórek i delikatnym ich usuwaniu. Tego typu zabiegów nie powinno się robić częściej niż raz w tygodniu.