Ból dziąsła jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości ze strony jamy ustnej. Jego występowanie najczęściej związane jest ze stanem zapalnym powstałym na skutek chorób dziąseł albo przyzębia. Nierzadko dopada on również osoby w niewłaściwy sposób dbające o higienę jamy ustnej.
Ból dziąsła, który jest spowodowany stanami zapalnymi może zwiastować paradontozę, wystąpienie poważnych ubytków jak i ból zębów. W związku z tym, warto zdawać sobie sprawę, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości i jak należy z nią walczyć.
Przyczyny bólu dziąseł
- zakażenia jamy ustnej – bakteryjne, wirusowe lub o podłożu grzybiczym. Występują one jako choroby samoistne albo towarzyszące innym schorzeniom, jak cukrzyca lub choroby ogólnoustrojowe. Bóle dziąseł stanowić mogą także powikłania po nieleczonej próchnicy, długotrwałego zażywania niektórych leków, na przykład na ciśnienie lub efekt niedoboru witamin, jak na przykład witaminy C.
- występowanie zmian hormonalnych w czasie ciąży. Mówimy wówczas o tak zwanym ciążowym zapaleniu dziąseł, które występuje na skutek działania progesteronu i estrogenu. Sprawia ono, że dziąsła stają się wyjątkowo narażone na stany zapalne oraz infekcje. Jeżeli dolegliwości nie utrudniają codziennego funkcjonowania, w zupełności wystarczające będzie chłodzenie bolesnych obszarów, na przykład woreczkiem z kostkami lodu.
- niewłaściwa higiena jamy ustnej – chodzi tutaj między innymi o zbyt intensywne szczotkowanie lub używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu, co może się przyczynić do podrażnienia i uszkodzenia błony śluzowej. Na ból dziąseł często skarżą się również osoby, które w niewłaściwy sposób korzystają z nici dentystycznej lub te, których protezy zostały niewłaściwie dopasowane. Dolegliwość ta wystąpić może także na skutek nie dokładnego oczyszczania zębów, a w efekcie – tworzenia się płytki nazębnej, która z czasem twardnieje i przybiera postać kamienia nazębnego. Wypełnia on przestrzenie pomiędzy zębem a dziąsłem, skutkując obrzękami oraz krwawieniem. Zaniechanie leczenia w tym przypadku może doprowadzić do paradontozy i utraty zębów.
Jak zapobiegać bólowi dziąseł?
- stosowna higiena jamy ustnej – pierwszy jej etap stanowić powinno dokładne czyszczenie przestrzeni między-zębowych przy użyciu nici dentystycznej. Następnie przechodzimy do szczotkowania. Proces ten zaczynamy od zewnętrznej powierzchni, a następnie przechodzimy do części żujących oraz wewnętrznej strony. Najbardziej skuteczną metodą szczotkowania jest wymiatanie. W tym celu, główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i wymiatamy od strony dziąseł do zakończeń zębów. Nie należy tutaj zapominać o czyszczeniu języka, na którym gromadzi się wiele bakterii. Warto również regularnie wykonywać masaż dziąseł przy pomocy szczoteczek z gumowymi wypustkami przeznaczonymi dla niemowląt.
- regularne wizyty u dentysty – gabinet dentystyczny odwiedzać powinniśmy minimum dwa razy do roku. Bardzo skutecznym zabiegiem jest polerowanie kamieni zębowych – zapobiega to zapaleniom dziąseł i namnażaniu płytki nazębnej.
- właściwa dieta – do codziennego jadłospisu warto włączyć owoce, cytrusowe, paprykę, kapustę oraz porzeczki. Są one bogate w witaminę C, która zapobiega pojawianiu się bólu dziąseł.