Białe plamki na paznokciach to sygnał, że naszemu organizmowi brakuje substancji odżywczych. Niekiedy świadczyć mogą one także o chorobie czy zatruciu metalami ciężkimi. Jak się ich pozbyć?
Białe plamki na paznokciach mogą się pojawić zarówno na dłoniach, jak i stopach. Dotyczyć mogą tak kształtu, jak i zabarwienia płytki. Plamki występują pojedynczo, na jednym lub kilku paznokciach lub namnażają się, gęsto pokrywając płytkę. Mogą mieć one kształt poprzecznych wykwitów lub kropek. Razem ze wzrostem płytki, przesuwają się ku zewnętrznej krawędzi paznokcia.
Co mogą oznaczać białe plamki na paznokciach?
Białe plamki na paznokciach zwykle świadczą o tym, że organizmowi brakuje witamin i mikro- lub makroelementów takich, jak wapń, żelazo lub cynk. Nigdy nie należy ich lekceważyć – mogą być one sygnałem, że organizm ma obniżoną odporność na infekcję lub boryka się z chorobami żołądka i jelit, anemią, niewydolnością nerek lub gruźlicą.
Białe plamki na paznokciach towarzyszyć mogą chorobom takim, jak:
- wewnątrz-płytkowa grzybica paznokci – najczęściej jest ona spowodowana przez dermatofity. W jej przebiegu, płytka ma białe, plamiste zabarwienie, co stanowi skutek zagęszczenia wydrążonych przez grzyb tuneli, które składają się na widoczny pod lupą objaw siatki poprzecznej
- bielactwo prążkowane paznokci – w jego przebiegu pojawiają się rozległe, szerokie, białe prążki
- Pleśnica paznokci – cechą charakterystyczną tej dolegliwości są biało-żółte, podłużne pasma prześwitujące przez nienaruszoną płytkę, z jednoczesną obecnością pod paznokciem kruchych mas rogowych
- biała powierzchniowa grzybica paznokci – postać ta występuje wyłącznie na paznokciach u stóp. Zmiany mają wówczas postać zlewających się ze sobą białych plam, które podczas obserwowania pod lipą nie dają obrazu siatki
- paznokcie Muehreckiego – choroba ta objawia się tym, że na płytce parami pojawiają się równoległe do siebie pasma, które nie przesuwają się w górę w miarę wzrostu paznokcia. Tego typu zmiany są objawem zmniejszenia albumin w osoczu. Niekiedy bywają również efektem ubocznym chemioterapii.
Jeżeli zaobserwujemy białe plamki na paznokciach u dziecka, świadczyć mogą one o niedoborach odżywczych. Zadbać należy wówczas o większe urozmaicenie diety lub podanie preparatu witaminowego.
Jak pozbyć się białych plamek z paznokci?
W pierwszej kolejności należy zadbać, by w diecie znalazły się składniki odżywcze takie, jak:
- wapń – znajdziemy go w nabiale, zielonych warzywach liściastych, suszonych figach, migdałach oraz nasionach lnu
- cynk – jego cenne źródła to orzechy, jajka, rośliny strączkowe, kakao oraz wieprzowina
- żelazo – do jego źródeł zalicza się pestki dyni, jarmuż, kaszę gryczanką, natkę pietruszki, czerwoną fasolę i jajka
- witaminy z grupy B – znajdziemy je w rybach, zielonych warzywach liściastych, drożdżach oraz wątróbce.
Jeżeli zmiana diety nie okaże się pomocna, niezbędna będzie wizyta u lekarza, który zdiagnozuje ewentualną chorobę.