Spis treści
Pierogi ruskie to niezwykle popularne w naszym kraju danie, które występuje w wielu różnych wersjach.
W niektórych domach pierogi ruskie podaje się solo, w innych – z dodatkiem śmietany. Dodać można do nich także boczek lub upiec je w piecu.
Pierogi ruskie z boczkiem
Składniki na ciasto:
- 3 szklanki mąki,
- szklanka ciepłej wody,
- 1,5 łyżki ciepłego stopionego masła.
Składniki na farsz:
- 50 dag ugotowanych ziemniaków,
- 25 dag twarogu,
- 15 dag wędzonego boczku,
- 2 cebule,
- sól,
- pieprz,
- 2 łyżki masła.
Cebulę siekamy z boczkiem i podsmażamy z dodatkiem masła na rozgrzanej patelni. Ser oraz ziemniaki przeciskamy przez praskę i dodajemy cebulę oraz boczek. Mieszamy składniki i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Na stolnicę wysypujemy mąkę. W środku robimy zgłębienie i wlewamy wodę z masłem. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Zawijamy je w folię i odstawiamy na 15 minut. Rozwałkowujemy i z pomocą szklanki wycinamy kółka. Na środku układamy farsz i lepimy pierogi ruskie. Gotujemy je w osolonej wodzie przez 5 minut.
Pieczone pierogi ruskie
Składniki na ciasto:
- 2 szklanki mąki,
- szklanka ciepłej osolonej wody.
Składniki na farsz:
- 60 dag ugotowanych ziemniaków,
- 25 dag twarogu,
- cebula,
- olej,
- 15 dag wędzonego boczku,
- sól,
- pieprz.
Cebulę obieramy i siekamy; rumienimy na patelni. Ziemniaki mielimy w maszynce do mielenia mięsa lub przepuszczamy przez prasę. Twaróg rozgniatamy widelcem, mieszamy z cebulą oraz ziemniakami i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Ciasto przesiewamy do miski, wlewamy wodę i wyrabiamy łyżką. Wykładamy je na stolnicę, zagniatamy i rozwałkowujemy. Szklanką wykrawamy krążki. Na każdy z nich nakładamy po łyżeczce farszu, dokładnie zlepiając brzegi. Wrzucamy pierogi ruskie partiami na osolony wrzątek i przykrywamy. Po wypłynięciu, gotujemy przez 3 minuty. Następnie wyjmujemy, odsądzamy i podpiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni Celsjusza. Serwujemy z podsmażonym przez 3 minuty na patelni, pokrojonym w kostkę boczku.