Spis treści
Olej tamanu ma szereg cennych właściwości – stosuje się go w leczeniu zarówno trądziku i wyprysków, jak i zaskórników oraz blizn.
Właściwości oleju tamanu
Olej tamanu jest bogaty w naturalne flawonoidy – kwas kalofillowy oraz kallofilloidynę, które odpowiadają za jego działanie kojące, przeciwbakteryjne i redukujące opuchliznę. Zawiera on również nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy oraz oleinowy, których niedobór powoduje suchość skóry i łuszczenie się, a także spowalnia jej gojenie. Olej tamanu jest także bogaty w fitosterole wzmacniające barierę lipidową oraz kumaryny, które skutecznie łagodzą stany zapalne. Ma on silne działanie przeciwzapalne, nawilżające oraz gojące. Dodatkowo, zwalcza wolne rodniki, bakterie i grzyby.
Kto może stosować olej tamanu?
Olej sprawdzi się w przypadku cery każdego rodzaju, z naciskiem na tłustą oraz trądzikową. Związane jest to z faktem, iż skutecznie łagodzi on stany zapalne, redukuje ilość zaskórników i przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Co więcej, działa kojąco przy łojotoku i trądziku różowatym. Stosowany punktowo leczy owrzodzenia i zajady.
Jako że olej skutecznie redukuje zaczerwienienia, ból i obrzęk, może być stosowany na skórę podrażnioną po depilacji, a także na oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów i gojące się tatuaże. Świetnie sprawdzi się on również na zadrapania, otarcia, skaleczenia i odmrożenia.