Wizualizacja – twórcze narzędzie kreacji

wizualizacja

Wizualizacja jest jednym z podstawowych narzędzi kreowania naszej rzeczywistości. Proces wizualizacji polega na wykorzystaniu potencjału naszych myśli do tworzenia i kształtowania przestrzeni, w której żyjemy. Świadome i twórcze wyobrażenia, pozwolą nam przyciągnąć do naszego życia wszystko to, o czym zawsze marzyliśmy. 

Praktykowanie wizualizacji daje nam kontrolę nad myślami na poziomie naszej podświadomości. Istnieje wiele sposobów/narzędzi na programowanie naszej podświadomości, jednak wizualizacja jest jednym z najskuteczniejszych, który przynosi szybkie rezultaty.

Nauka wizualizacji składa się z 5 etapów:

  • Relaksacji
  • Wyobrażenia
  • Emocji
  • Wiary
  • Uwolnienia

# Relaksacja

Pierwszym krokiem jest relaksacja całego ciała i oczyszczenie umysłu. Znajdźmy wygodną dla nas pozycję. Oddychajmy spokojnie i głęboko. Rozluźnijmy wszystkie partie mięśni w naszym ciele zaczynając od czubka głowy, a kończąc na palcach stóp. Zrównoważmy nasz umysł skupiając całą naszą uwagę na naszym oddechu.

# Wyobrażenie

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie procesu wyobrażania sobie naszego celu/pragnienia. Nasza wyobraźnia jest mocą naszych myśli. Pomaga przekształcić je w obrazy. Wyobrażajmy sobie pożądany przez nas efekt/rzeczywistość, jak manifestuje się w czasie teraźniejszym. Spróbujmy ożywić nasze obrazy, dodać im ruchu i dynamizmu (jakbyśmy oglądali film). Koncentrujmy swoje myśli na detalach i szczegółach. Im więcej energii i uwagi poświęcimy tej kreacji, tym silniejszy będzie nasz twór. Wykorzystujmy do tego procesu wszystkie nasze zmysły.

# Emocje

Etap trzeci, to wywołanie w nas uczuć tak jakbyśmy już otrzymali/osiągnęli nasz cel/pragnienie. Kiedy można powiedzieć, że wyobraźnia jest silnikiem naszych myśli, tak nasze emocje są dla nich paliwem. Uczucia to energia, która jest w ruchu – ożywiają nasze mentalne obrazy.

# Wiara

Następnym etapem jest po prostu wiara, że już posiadamy to, czego tak bardzo pragniemy. Potwierdzają to nawet słowa Jezusa:„Wszystko, o cokolwiek byście się modlili i prosili, tylko wierzcie, że otrzymacie, a spełni się wam.”. Nie jest to związane z myśleniem życzeniowym lub też oszukiwaniem samego siebie. Chodzi tu o posiadanie naukowej wiedzy o kreowaniu naszej własnej rzeczywistości.

# Uwolnienie

Ostatni, ale za to bardzo ważny etap. Chodzi tu o uwolnienie się od myśli o pożądanej przez nas rzeczy/celu i pozwolenie na zaistnienie jej w naszej przestrzeni. Oczekiwanie, czy też przywiązanie się do czegoś, pozbawia nas siły tworzenia. Nie można w pełni cieszyć się spokojem umysłu, wyrażać wdzięczność oraz odczuwać bezwarunkową miłość, jeżeli będziemy jednocześnie przywiązani i skupieni na otrzymaniu określonego rezultatu.

Wizualizacja – „Ćwiczenie czyni Mistrza”

Aby opanować sztukę wizualizacji, niezbędna jest praktyka i codzienne ćwiczenia. Na początku może nam to sprawiać trudności, ale im więcej swojego czasu poświęcimy na naukę, tym szybciej opanujemy tą technikę.

Na początek spróbujmy zorganizować sobie czas na praktykę. Najlepiej jest robić to rano (tuż po przebudzeniu) lub wieczorem (przed snem). Te pory dnia są dla nas najbardziej odpowiednie, ponieważ nasz umysł jest wtedy najbardziej odprężony i podatny na proces wizualizacji. Po zakończeniu wizualizacji, oddychając spokojnie, powoli wybudźmy się ze stanu relaksacji.

Kiedy tylko uda się nam opanować wszystkie etapy procesu, szybko zaobserwujemy zmianę jakości naszego życia.

Wizualizacja – Jak? Dlaczego?

Te i inne pytania pozostawmy dla Wszechświata. Nie zakrzątajmy sobie nimi głowy. W całym procesie wizualizacji mamy jedynie skupić się na końcowym rezultacie. Jeśli tylko uda nam się zaakceptować prawdę o potędze naszych myśli oraz o naszej jedności z uniwersalną świadomością Boga, wtedy będziemy w stanie bardzo szybko uwolnić się z potrzeby kontrolowania całego procesu. Próba instruowania Wszechświata, to tak jakby mówienie wszechwiedzącej boskiej mądrości, że jednak my wiemy lepiej co jest dla nas najlepsze.

Podejmijmy działania pełne inspiracji. Mimo iż proces wizualizacji w głównej mierze oparty jest na głębokiej relaksacji, to jednak także wymagane są od nas działania. Jakie? Kluczem do sukcesu jest właśnie podejmowanie się inspirujących działań. Nie opiera się to więc na siedzeniu i czekaniu, a być może coś nam z nieba spadnie. Ani też na chaotycznych, szaleńczych działaniach i skupianiu się na czym popadnie z nadzieją, że może to zadziała. Musimy być spokojni i rozważni w swoim postępowaniu, wierząc, że doprowadzą nas do upragnionego celu. Wsłuchajmy się w swój głos wewnętrzny i podążajmy za swoją intuicją.

Działanie umysłu jest oparte na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Im więcej dowodów i bodźców dostarczymy naszemu umysłowi, tym szybciej przyswoi on nowe pojęcia. Początkowo przeprogramowanie naszego umysłu może sprawić nam pewne trudności, dlatego też na początku warto ćwiczyć z prostymi rzeczami.

Dobrym ćwiczeniem na początek będzie wizualizacja niebieskiego piórka (na podstawie książki „Illusions” – Richarda Bacha). Stosując poszczególne etapy wizualizacji, wyobrażamy sobie niebieskie piórko. Następnie staramy się jak najczęściej myśleć o nim przez kolejne dni – jednak nie robimy tego zbyt obsesyjnie. Wkrótce potem powinno się ono zamanifestować w naszym świecie fizycznym. Może to się odbyć w najmniej oczekiwany przez nas sposób.

Zróbmy z wizualizacji zabawę. Bądźmy wytrwali i nie zniechęcajmy się. Poeksperymentujmy. Im więcej sukcesów odniesiemy, tym bardziej utwierdzimy się w przekonaniu, że to MY kreujemy naszą rzeczywistość.