Spis treści
- 1 Czym jest przeczucie… intuicja? Jak ona się przejawia? Jak odróżnić podszepty duszy od głosu rozumu i jakie są sposoby komunikacji?
- 1.1 Niestety bardzo często ten wewnętrzny podszept, który chce tylko naszego dobra, jest przez nas negowany i odrzucany, a do głosu dochodzi nasz rozum – ego. Na początku dość trudno rozróżnić skąd płynie podpowiedź, ale z czasem możemy się tego nauczyć.
- 1.2 Aby móc bardziej klarownie słyszeć głos naszego Wyższego Ja, potrzebne jest okiełznanie naszych wiecznie galopujących myśli. Najlepszym i najbardziej niezawodnym narzędziem do tego jest właśnie medytacja. Regularna, codzienna medytacja pomoże nam wewnętrzne się wyciszyć i otworzyć na cichy głos naszej duszy.
- 1.3 SPOSOBY KOMUNIKACJI:
- 1.4 1. PRZECZUCIE LUB SPONTANICZNA MYŚL
- 1.5 2. MUZYKA, FILM ORAZ CYTATY
- 1.6 3. SYNCHRONICZNOŚĆ
- 1.7 4. WYCISZENIE I SEN
- 1.8 „Sen to małe ukryte drzwi w najgłębszym i najbardziej intymnym sanktuarium duszy, która była na długo zanim doszło do powstania świadomego ego i będzie daleko poza tym, co świadome ego może osiągnąć.” – Carl G. Jung
- 1.9 5. KOMUNIKACJA POPRZEZ CIAŁO
- 1.10 6. SZEPT LUB GŁOS
- 1.11 Na sam koniec chcę jeszcze dodać, żebyśmy zawsze pamiętali, że nasza dusza chce tylko naszego dobra i nigdy nie sprowokuje działań, które będą miały dla nas jakąś szkodę.
Czym jest przeczucie… intuicja? Jak ona się przejawia? Jak odróżnić podszepty duszy od głosu rozumu i jakie są sposoby komunikacji?
Przeczucie, czy też intuicja – to narzędzie, które pomaga duszy w komunikacji z nami. Jest naszym wewnętrznym przewodnictwem. Głosem naszego Wyższego Ja.
Być może zdarzyło się nam kiedyś, że w czasie jakiejś sytuacji nawiedziło nas bardzo silne przeczucie żeby czegoś nie robić albo właśnie wręcz przeciwnie, żeby podjąć jakieś działanie. Oświecił nas nagły przebłysk geniuszu lub dostrzegliśmy powtarzające się schematy. Tak właśnie między innymi przejawia się głos naszej duszy i jej podpowiedzi dla nas.
Niestety bardzo często ten wewnętrzny podszept, który chce tylko naszego dobra, jest przez nas negowany i odrzucany, a do głosu dochodzi nasz rozum – ego. Na początku dość trudno rozróżnić skąd płynie podpowiedź, ale z czasem możemy się tego nauczyć.
Jedną z podstawowych cech umysłu, która pomoże nam w jego odróżnieniu jest taka, że rozum chce stałości. Pojawiające się myśli, które wiążą się ze strachem o przyszłość, o rodzinę, pracę, dobrobyt, itd. – będą pochodzić właśnie od niego. Będą próbowały nas zatrzymać, wywołać strach przed zmianą. Tak samo jak każda myśl, która będzie się zaczynać od „Ja”, „Chcę”, „Moje”, itd. Również mogą być to myśli dotyczące tego co było lub tego co dopiero będzie. To są właśnie jedne z podstawowych cech podszeptów z rozumu.
Z mojego własnego doświadczenia wiem, że głos duszy jest bardzo spontaniczny. Pojawia się nagle i niespodziewanie. Nigdy nie jest nakazujący czy zaborczy. Można by powiedzieć, że jest bardziej informujący. Jest dyskretny i subtelny, dlatego tak często jest zagłuszany przez ciągle paplające i negujące ego.
Aby móc bardziej klarownie słyszeć głos naszego Wyższego Ja, potrzebne jest okiełznanie naszych wiecznie galopujących myśli. Najlepszym i najbardziej niezawodnym narzędziem do tego jest właśnie medytacja. Regularna, codzienna medytacja pomoże nam wewnętrzne się wyciszyć i otworzyć na cichy głos naszej duszy.
SPOSOBY KOMUNIKACJI:
1. PRZECZUCIE LUB SPONTANICZNA MYŚL
Jednym z najczęstszych sposobów komunikacji jest właśnie przeczucie. Poprzez nagłe odczucie lub emocję, dusza chce nas przed czymś ostrzec lub coś nam zakomunikować. Jeżeli więc w pewnych sytuacjach odczuwamy duży dyskomfort, niespodziewanie przyspiesza nam puls lub czujemy wewnętrzny niepokój, posłuchajmy tego głosu, a być może dzięki temu unikniemy przykrych dla nas konsekwencji.
Tak samo jest ze spontanicznie, zupełnie niekontrolowanie pojawiającą się myślą. Kiedy jadąc samochodem lub idąc chodnikiem, pojawia się nagle myśl aby skręcić, zróbmy to. Dzięki temu możemy uniknąć wypadku samochodowego lub spotkania po drodze kieszonkowca.
2. MUZYKA, FILM ORAZ CYTATY
Jakaś piosenka przykuła naszą szczególną uwagę zupełnie bez powodu? W filmie pojawiła się wypowiedź dziwnie nawiązująca do naszych pytań lub przemyśleń? A może odnaleźliśmy odpowiedź na nurtujące nas pytanie na przypadkowo otwartej stronie książki lub we właśnie przeczytanym cytacie w internecie?
Tak, to również mogą być podpowiedzi od duszy.
3. SYNCHRONICZNOŚĆ
Kiedy zaczynamy dostrzegać dookoła siebie powtarzające się schematy, szczególnie po zadaniu jakiegoś pytania lub nawiedzającej nas myśli, to też jest głos naszego Wyższego Ja. Może to również objawiać się w muzyce, plakatach czy bilbordach napotkanych na naszej drodze, cyklicznie pokazujących się liczbach, jak i przypadkowo usłyszanym na ulicy fragmencie rozmowy przechodzących obok ludzi.
4. WYCISZENIE I SEN
Możemy poczuć nagłą potrzebę medytacji lub snu. Tak jak już nadmieniałam, medytacja jest narzędziem, który pozwala nam się wyciszyć. W stanie wewnętrznego spokoju i rozluźnienia mogą pojawić się różnego rodzaju wizje lub obrazy, które pomogą nam odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, wskazać problem lub wskazać nam drogę.
Tak samo ze snem. W czasie, kiedy nasz organizm odpoczywa, my wchodzimy na wyższy poziom świadomości, a nasze ego przestaje nami sterować. Podczas marzeń sennych pojawiają się scenariusze i komunikaty, różnego rodzaju symbole lub wzory, które mogą właśnie pochodzić od naszej duszy. Dobrze jest przed snem wyrazić intencję o pokazanie odpowiedzi na dręczące nas pytanie lub pomoc przy problemie, a następnie pozwolić ciału odpocząć.
„Sen to małe ukryte drzwi w najgłębszym i najbardziej intymnym sanktuarium duszy, która była na długo zanim doszło do powstania świadomego ego i będzie daleko poza tym, co świadome ego może osiągnąć.” – Carl G. Jung
5. KOMUNIKACJA POPRZEZ CIAŁO
Kiedy nagminnie zaczynamy ignorować lub zagłuszać podszepty naszej duszy, mogą wystąpić u nas różnego rodzaju dolegliwości fizyczne, które nawet mogą objawić się w postaci bólu pewnych partii ciała. Jest to objaw zachwiania równowagi pomiędzy naszym umysłem, ciałem i duchem, ale również sygnałem dla nas, że najwyższy czas coś zmienić w swoim życiu.
Na przykład, jeżeli ignorujemy silne przeczucie, aby nie iść na jakąś imprezę bo może się ona dla nas źle skończyć, to nim zdążymy wyjść z domu, możemy nagle skończyć na kanapie ze skręconą kostką.
6. SZEPT LUB GŁOS
Jedną z rzadszych, i o ile mi wiadomo w ogóle dość rzadko używaną przez duszę, formą komunikacji jest kontakt werbalny. Może się zdarzyć, że niespodziewanie, będąc samemu w domu lub tuż przed zaśnięciem, usłyszymy wyraźny głos w głowie. Dosłownie tak jakby ktoś mówił do nas z naszego wnętrza lub stał zaraz obok.
Ten szept może mieć barwę naszego głosu lub też zupełnie inną. Męski ton lub żeński. Jest on zawsze cichy, spokojny i delikatny. Może być dla nas zaskakujący, ale nie powinien wzbudzać w nas lęku. Tak jak już wspominałam, nie będzie to głos narzucający czy też zaborczy, ale raczej informujący, może lekko upominający, ale nigdy nakazujący.