Plusy i minusy regularnego stosowania żelu antybakteryjnego

Rozprzestrzenianie się na świecie niebezpiecznego dla zdrowia i życia koronawirusa, skłoniła większość ludzi do stosowania żelów antybakteryjnych do rąk. Odpowiednia higiena rąk jest jednym z obowiązkowych zachowań, aby uniknąć zakażenia. Jednak, czy żel antybakteryjny może szkodzić dłoniom?

To dłonie skupiają na sobie najwięcej bakterii i wirusów.

Naukowcy odkryli, że na ciele człowieka znajduje się około tysiąca różnych bakterii, a największe ich skupiska mieszczą się na skórze rąk- nie tylko na dłoniach, ale także na przedramionach. To właśnie dłonie stykają się z największą ilością różnych przedmiotów w ciągu dnia i tam zarazków jest najwięcej. Aby nie roznosić bakterii i wirusów dalej, należy często myć ręce przez przynajmniej 30 sekund wodą i mydłem. Obecnie, z powodu panowania groźnego koronawirusa na świecie, przykłada się większą uwagę do higieny rąk i zalecane jest stosowanie żelów antybakteryjnych.

Żel antybakteryjny ma wady, ale i również zalety.

Aby żel antybakteryjny mógł spełniać swoją funkcję, czyli zabijać wirusy i bakterie, musi zawierać w swoim składzie alkohol w stężeniu 60- 80%. Niestety u niektórych osób zawarty w żelu alkohol może szkodzić skórze dłoni, szczególnie jeśli jest stosowany kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia. Skóra może stać się znacznie podrażniona i wysuszona, w takim samym stopniu jak szorowanie rąk. Brak odpowiedniej reakcji na wysuszony naskórek może prowadzić nawet do wystąpienia egzemy, którą niezwykle trudno się leczy. Niekiedy konieczna jest długotrwałe leczenie pod okiem specjalisty dermatologa.
Dobry żel do dezynfekcji dłoni będzie działał, nie tylko na bakterie, ale także na wirusy. Tylko stosowanie tego typu środka jest wskazane, by chronić siebie i innych przed nowym koronawirusem. Dezynfekcja rąk i przedmiotów codziennego użytku lub przeznaczonych do użytku publicznego takim środkiem jest konieczna, by zachować właściwą higienę. Dłońmi dotykamy do twarzy, nosa i ust- często bezwiednie, a tym samym można przenieść bakterie i wirusy do błon śluzowych, gdzie mają szanse na szybki rozwój. Dlatego wszędzie, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody i mydła, zaleca się stosowanie środka dezynfekującego do rąk- często jest on w postaci żelu.

Czy rękawice mogą zastąpić żel antybakteryjny lub inny środek dezynfekujący?

Rękawice są niedocenianym środkiem higieny rąk nie tylko w domu, ale w miejscach publicznych np. w supermarkecie. Ważne jest jednak, aby służyły one tylko jeden raz i były właściwie zdjęte z dłoni. Trzeba je zdjąć tak, aby nie dotykać ich zewnętrznej strony, na których mogą znajdować się różnego rodzaju bakterie. Nosząc rękawice, trzeba pamiętać, aby nie dotykać nimi żadnych innych części ciała, szczególnie twarzy- oczu, nosa oraz ust. Wędrując po centrum handlowym, nie wolno przechodzić ze sklepu do sklepu w tych samych rękawiczkach, chyba że zastosujemy środek do dezynfekcji. Jednak rękawice jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do jednorazowego użytku, więc zaleca się je zmieniać jak najczęściej. Tylko wtedy mogą one zastąpić środek do dezynfekcji dłoni.