Dlaczego mężczyźni prowadzą antyzdrowotny tryb życia?

Stosowanie papierosów, alkoholu, spożywanie fastfoodów jest wszechobecne. O ile wielu mężczyzn decyduje się na rzucenie palenia to nadużywanie alkoholu i niewłaściwa dieta to częste zjawisko w Polsce. Statystyki mówią, że to mężczyźni częściej są skłonni do niezdrowych nawyków.

Dlaczego mężczyźni są bardziej skłonni do działań antyzdrowotnych?

Występowanie chromosomu Y i duże stężenia testosteronu to uwarunkowania biologiczne mężczyzn, które w dużym stopniu decydują o ryzykownych zachowaniach mężczyzn. Można zauważyć znacznie mniejszą lękowość u mężczyzn niż u kobiet. Poza tym to mężczyznom przypadają najtrudniejsze, najcięższe zadania do wykonania- dźwiganie dużych ciężarów, czy ciężka fizyczna praca zawodowa. Poddawanie się ryzykownym i niezdrowym działaniom przez mężczyzn mieści się raczej w roli kulturowej. Natomiast, jeśli kobiety spożywają duże ilości alkoholu lub nie dbają o siebie, jest uważane jako zachowanie naganne.

Jaki tryb życia prowadzą mężczyźni?

Wiedza na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych, alkoholu oraz przetworzonej żywności stale rośnie. Siłownie są pełne mężczyzn w różnym wieku, którzy chcą zadbać o sylwetkę, a jednocześnie o dobrą kondycję organizmu. Jednak zachowania antyzdrowotne wciąż w większym stopniu dotyczą mężczyzn niż kobiet. Ciężka praca fizyczna lub brak aktywności fizycznej, objadanie się ciężkostrawnymi posiłkami oraz picie alkoholu to codzienność u wielu mężczyzn. Pomimo odpowiedniej wiedzy na temat szkodliwości takiego trybu życia, mężczyźni nie szukają pomocy ani nie wyrażają chęci zmian. Niestety ponoszą tego konsekwencje- żyją o 7-8 lat krócej od kobiet. Bardzo często dzieje się tak z powodu przyzwolenia otoczenia- mężczyźni dużo rzadziej bywają piętnowani z powodu otyłości lub nadużywania alkoholu.

Czym mężczyźni różnią się od kobiet?

Mężczyźni różnią się od kobiet w wielu aspektach. Kobiety nie tylko lepiej dbają o zdrowie, ale również mają lepszą pamięć, koncentrację i potrafią przewidzieć zagrożenie. Jest to możliwe dzięki działaniu hormonów kobiecych- estradiolu i estrogenów. To dlatego u mężczyzn częściej dostrzegamy zaburzenia pamięci, koncentracji i roztargnienie. Co więcej, niewłaściwy, antyzdrowotny tryb życia nie sprzyja tym funkcjom. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów związanych ze zdolnościami poznawczymi i zaburzeniami pamięci, szczególnie gdy u mężczyzny występuje nadwaga i podejrzenie chorób sercowo- naczyniowych. Aby skutecznie zapobiegać zaburzeniom pamięci i koncentracji np. Lecytyna 1200, Biovital Pamięć, Bilomag Plus, które zawierają cenne składniki takie jak fosfolipidy, witaminy z grupy B, witaminę E i inne. Konieczna jest również zmiana trybu życia- zdrowe posiłki i aktywność fizyczna są niezbędne, by zachować najlepszą kondycję organizmu.