Opalanie – 15 naturalnych olejków, które chronią naszą skórę przed słońcem

opalanie

Bezpieczne opalanie… Niestety zdecydowana ilość kremów przeciwsłonecznych opiera się na chemicznych filtrach ochronnych. Coraz częściej słyszy się opinie, że zamiast chronić, szkodzą naszej skórze. Dodatkowo wstrzymują syntezę witaminy D, którą tak bardzo potrzebuje nasz organizm. Jak zatem bezpiecznie korzystać ze słońca? Poznaj 15 naturalnych olejków, które skutecznie ochronią Cię przed szkodliwym promieniowaniem. 

Bezpiecznie opalanie – SPF – co to właściwie jest?

SPF („Sun Protection Faktor”) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej.

Wyznacza on stosunek najmniejszej dawki promieniowania, która wywołuje rumień na skórze chronionej produktem przeciwsłonecznym, do najmniejszej dawki promieniowania, która wywołuje rumień na skórze pozbawionej ochrony. Określa on więc czas, jaki możemy bezpiecznie spędzić na słońcu, po zastosowaniu preparatu ochronnego z filtrem.

Tak wiec jeżeli nasza skóra ulega poparzeniu po 20 minutach ekspozycji na słońce, to po użyciu preparatu z SPF 10 – ten czas wydłuży się do 200 minut.

Im większy współczynnik SPF produkt posiada, tym dłużej możemy bezpiecznie korzystać ze słońca. Mimo to zaleca się aplikowanie preparatu na skórę co 2 godziny, aby zapewnić ciągłość ochrony przeciwsłonecznej.

Bezpieczne opalanie – promieniowanie UVA, UVB i UVC

Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe, to promieniowanie emitowane przez Słońce. Wyróżniamy trzy typy promieniowania: UVA, UVB i UVC.

Promieniowanie UVA, to promieniowanie, które występuje przez cały rok. Promienie UVA są główną przyczyną starzenia się skóry. Sprzyjają one powstawaniu przebarwień oraz zmarszczek na naszej skórze. Docierają one do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadzają znajdujące się tam włókna kolagenowe. Te promieniowanie może przyczynić się do rozwoju nowotworów skóry.

Promieniowanie UVB jest promieniowaniem o zmiennym stopniu nasilenia. Jego apogeum występuje w okresach letnich oraz w godzinach południowych. Promienie UVB są przyczyną powstawania rumieni oraz oparzeń słonecznych na skórze. Podrażniają i wysuszają naszą skórę. Zbyt długa ekspozycja na te promienie, może również prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, jednak odpowiadają one także za opaleniznę oraz syntezę witaminy D w skórze.

Promieniowanie UVC to promieniowanie, które jest całkowicie blokowane przez ochronną warstwę ozonową w atmosferze. Nie dociera ono do powierzchni Ziemi.

opalanie

Bezpieczne opalanie – właściwości ochronne olejów

Niektóre oleje roślinne, posiadają naturalne filtry, które chronią nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Mogą one wspomóc nas w ochronie naszej skóry przed podrażnieniami oraz poparzeniami wywołanymi zbyt długą ekspozycją na słońce. Wspaniale nawilżają i natłuszczają naszą skórę, zabezpieczając ją przed utratą wilgoci. Pomagają także zregenerować oraz odżywić naszą skórę, co pomoże nam w jej pielęgnacji po opalaniu.

15 naturalnych olejków do opalania z filtrem:

  1. Olej kokosowy (SPF 2-4) – nawilża skórę oraz łagodzi jej podrażnienia, posiada działanie antybakteryjnie
  2. Olej z orzechów laskowych (SPF 3-4) – przyspiesza regenerację skóry oraz wzmacnia nasze naczynia krwionośne
  3. Olej jojoba (SPF 4) – głęboko odżywia i nawilża naszą skórę, chroni ją także przed utratą wody
  4. Olej sezamowy (SPF 4) – hamuje procesy starzenia, poprawia krążenie w skórze oraz oczyszcza ją z toksyn
  5. Olej z awokado (SPF 4) – nawilża i odżywia naszą skórę, jest bogatym źródłem witamin, odbudowuje warstwę lipidową skóry
  6. Masło shea (SPF 3-6) – głęboko nawilża i natłuszcza skórę, przyspiesza jej regenerację
  7. Olej ze słodkich migdałów (SPF 5) – zmiękcza i wygładza naszą skórę
  8. Olej arganowy (SPF 6) – jest bogatym źródłem witaminy E, odżywia skórę i chroni ją przed procesem starzenia
  9. Olej konopny (SPF 6) – nawilża i natłuszcza skórę, hamuje proces starzenia się skóry
  10. Olej z orzechów macadamia (SPF 6) – głęboko nawilża i zapobiega podrażnieniom, zmiękcza i wygładza skórę
  11. Oliwa z oliwek (SPF 8) – nawilża i natłuszcza skórę, zapobiega powstawaniu zmarszczek, ma działanie przeciwzapalnie i antyalergicznie
  12. Olej sojowy (SPF 10) – zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci
  13. Olej z kiełków pszenicy (SPF 20) – hamuje procesy starzenia się skóry, wygładza oraz chroni skórę przed utratą wody
  14. Olej z nasion dzikiej marchewki (SPF 38-40) – nawilża i regeneruje skórę, łagodzi oparzenia słoneczne
  15. Olej z pestek malin (SPF 28-50) – zabezpiecza skórę przed utratą wody, redukuje powstawanie zmarszczek i ujędrnia skórę, ma właściwości przeciwzapalne

opalanie

Tak więc, naturalne oleje roślinne doskonale sprawdzają się jako środek ochronny przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Zabezpieczą nie tylko naszą skórę, ale i również włosy – nawilżą, odżywią i zregenerują ich zniszczone komórki. Dostarczą im nie tylko cennych składników odżywczych, ale także zabezpieczą je przed procesami starzenia. Złagodzą skutki opalania oraz zabezpieczą nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wzmocnią nasze naturalne właściwości ochronne skóry, a także zmniejszą ryzyko powstawania nowotworów.