Oparzenia – 10 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

oparzenia

Lato w pełni, a pogoda w tym roku naprawdę nas rozpieszcza. Niestety w tym czasie, często zapominamy o odpowiedniej ochronie skóry. Zbyt długie przebywanie na słońcu, bez odpowiedniej ochrony, naraża naszą skórę na oparzenia słoneczne, które potrafią być naprawdę bolesne. Poznaj 10 niezawodnych sposobów na to, jak w naturalny sposób, radzić sobie z bolesnymi oparzeniami. 

Oparzenia słoneczne powstają na wskutek zbyt długiej ekspozycji naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Jest to problem, z którym najczęściej borykamy się w okresie letnim, kiedy to spragnieni słońca, zapominamy o odpowiedniej ochronie naszej skóry. Oparzenia zazwyczaj objawiają się bólem, pieczeniem i swędzeniem skóry, która po około 5 dniach zaczyna się łuszczyć.

Oczywiście najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne jest zapobieganie im, poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych, takich jak: naturalne kremy z filtrem, olej kokosowy, olej z orzeszków makadamia, itp.

Jak jednak radzić sobie z oparzaniami słonecznymi, które już u nas wystąpiły?

Oto 10 naturalnych sposobów na oparzenia słoneczne:

1. Aloes

aloes na oparzenia

Aloes posiada silne właściwości nawilżające, kojące oraz przeciwzapalne. Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Ma także działanie regenerujące oraz przeciwświądowe. Pomaga leczyć rany oraz różnego rodzaju oparzenia. Najlepiej jest przygotować kompres ze świeżego aloesu, ale jeżeli nie posiadamy go w domu, możemy zaopatrzyć się w gotowy żel lub krem na bazie aloesu.

2. Ogórek

oparzenia

Ogórki są bogate w przeciwutleniacze. Mają naturalne działanie nawilżające, kojące oraz przeciwbólowe. Posiadają także właściwości, które mogą zapobiec łuszczeniu się skóry po opalaniu. Wystarczy tylko zetrzeć schłodzonego, dobrze umytego ogórka na gładką pastę, a następnie nałożyć ją na poparzoną skórę. Taka pasta sprawdzi się również na poparzoną skórę twarzy. Jeżeli pasta jest dla nas zbyt wodnista, można przygotować z niej kompres – pastę z ogórka wykładamy na czystą gazę, a następnie kładziemy ją na poparzoną skórę.

3. Ziemniaki

oparzenia

Ziemniaki są bogatym źródłem substancji odżywczych. Posiadają silne właściwości nawilżające oraz antybakteryjne. Przyspieszają proces regeneracji skóry oraz wspomagają odbudowę zniszczonych komórek. Ziemniaki możemy stosować na dwa sposoby: możemy ułożyć na skórze plasterki pokrojonego ziemniaka (oczywiście dokładnie wyszorowanego) lub przygotować puree z surowych ziemniaków, które nakładamy na skórę bezpośrednio lub w formie kompresu.

4. Pomidory

oparzenia

Pomidory są bogatym źródłem likopenu – przeciwutleniacza, który posiada właściwości wyciągające ciepło. Wystarczy schłodzonego, dobrze umytego pomidora pokroić w plasterki i położyć go na poparzonej skórze na około godzinę. Warto także, w okresie letnim, wzbogacić swoją dietę w pomidory, gdyż zawarte w nich przeciwutleniacze wzmacniają naturalną ochronę skóry oraz zapobiegają pojawianiu się stanów zapalnych.

5. Kefir lub Maślanka

oparzenia

Kefir lub maślanka to jeden ze starych, sprawdzonych sposobów naszych babć. Posiadają one właściwości wyciągające ciepłotę z ciała oraz równoważące pH skóry. Mają także silne właściwości odżywcze i nawilżające. Dodatkowo tworzą cienką warstwę ochronną, która chroni skórę przed mikroorganizmami. Zamiast kefiru, czy maślanki, możemy także użyć jogurt naturalny lub zsiadłe mleko. W razie kryzysu, kompres z mleka lub śmietany również się sprawdzi.

6. Płatki owsiane

oparzenia

To także jeden ze sprawdzonych sposobów naszych babć. Owsianka ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące ból oraz zmniejszające obrzęk i opuchliznę. Wystarczy tylko namoczyć płatki owsiane w wodzie lub mleku, a następnie nałożyć je bezpośrednio na skórę. Można je wcześniej zmiksować na gładką masę.

7. Miód

Miód jest lekarstwem dobrym na wszystko – także na oparzenia słoneczne. Dogłębnie odżywi i zregeneruje naszą skórę. Stworzy także na jej powierzchni warstwę, która ochroni ją przed zakażeniem. Miód nałożony wystarczająco wcześnie, zapobiegnie pojawieniu się pęcherzy na skórze.

8. Ocet jabłkowy

oparzenia

Ocet jabłkowy jest świetnym remedium na różnego rodzaju oparzenia – także słoneczne. Łagodzi świąd i pieczenie, a także przywraca naturalne pH skórze oraz łagodzi stany zapalne. Można stosować go bezpośrednio na skórę lub dodać do letniej kąpieli.

9. Herbata

oparzenia

Kwas taninowy zawarty w czarnej herbacie pomaga przywrócić odpowiednie pH naszej skórze oraz wyciąga z niej ciepło. Wystarczy przygotować kompres ze świeżo zaparzonej, schłodzonej herbaty lub dodać ją po prostu do letniej kąpieli. Świetnie sprawdzi się tu również herbata miętowa oraz rumianek. Torebki z herbaty można wykorzystać także jako kompres na spieczone powieki.

10. Soda oczyszczona

oparzenia

Soda oczyszczona jest świetnym alkalizatorem. Szybko przyniesie ulgę naszej spieczonej skórze. Można ją stosować jako kompres z gazy – sodę mieszamy z odrobiną wody na gładką pastę, którą kładziemy na gazę, lub dodać ją do letniej kąpieli. Nie spłukujemy ciała po kąpieli – pozostawiamy skórę do wyschnięcia.

oparzenia

Pamiętajmy także o dobrym nawodnieniu organizmu oraz o uzupełnieniu elektrolitów. Przedstawione w tym artykule porady sprawdzają się w przypadku wystąpienia łagodnej formy poparzeń. Jeżeli poparzenia wyglądają niepokojąco lub towarzyszą im pęcherze wypełnione płynem, koniecznie powinieneś zasięgnąć porady u lekarza lub farmaceuty.