Spis treści
Egzema to poważne schorzenie skóry powodujące stan zapalny lub rozległe podrażnienie. Najczęściej objawia się ona sporą wysypką przyjmującą postać atopowego zapalenia skóry.
Egzema najczęściej dotyczy niemowlaków – stanowi około 20% wszystkich przypadków tej dolegliwości. Jakie są jej przyczyny i leczenie?
Przyczyny egzemy
Przyczyny powstawania egzemy nie zostały do tej pory do końca poznane. Uznaje się, że związane jest to z działaniem czynników genetycznych i środowiskowych. Bardziej podatne na nią są małe dzieci, które dodatkowo są obciążone genetycznie tego typu skłonnościami. Do czynników środowiskowych zalicza się między innymi produkty drażniące takie, jak mydła, szampony, detergenty czy środki dezynfekujące, alergeny – roztocza, pyłki oraz zwierzęta domowe, pokarmy – nabiał, jajka, orzechy, produkty sojowe oraz mikroby – bakterie, wirusy i niektóre grzyby. Nie bez znaczenia jest tutaj także stres oraz wahania poziomu hormonów, z jakimi mamy do czynienia podczas cyklu miesiączkowego i w ciąży.
Objawy egzemy
U niemowląt egzema objawia się rozległymi wysypkami pojawiającymi się na skórze głowy i policzkach, które przybierają postać wypełnionych płynem bąbli. U starszych dzieci wysypka często pojawia się za fałdami łokci i kolan, na szyi, nadgarstkach, kostkach oraz fałdzie pomiędzy pośladkami i nogami. U osób dorosłych możemy mieć do czynienia z wysypką na fałdach łokci, kolan oraz karku. Powodować może ona bardzo silne przesuszenie skóry, prowadząc do powstawania podrażnień i ran oraz występowania infekcji skóry.
Leczenie egzemy
Leczenie tej przykrej dolegliwości opiera się o redukowanie i łagodzenie objawów. Do tego celu stosuje się kremu oraz maści przeciwzapalne, ogólnoustrojowe kortykosteroidy, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwhistaminowe oraz fototerapię. W przypadku bakteryjnego zapalenia skóry, lekarz może dodatkowo zalecić antybiotykoterapię.