Dekoracje okienne do skandynawskiego wnętrza, czyli kilka słów o zasłonach

Skandynawia kojarzy się nam z mroźnymi zimami, lecz mieszkańcy tamtych państw wiedzą jak stworzyć w domu klimatyczne i przytulne wnętrze. Dziś zajmijmy się dekoracjami okiennymi do skandynawskich mieszkań!

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością, po części za sprawą swojej wygody, a po części dzięki bardzo klimatycznym i reprezentacyjnym cechom wnętrza. Jednak aranżacje z północy to nie tylko meble i podłogi, to także dekoracje na okna w postaci zasłon czy rolet.

Styl skandynawski, podstawowe informacje

Mieszkańcy Skandynawii bardzo cenią sobie przytulność swoich mieszkań. Wybierają więc oni naturalne materiały i subtelne kolory, które sprawiają, że wszyscy czują się dobrze w rodzinnej atmosferze. Z drugiej jednak strony, aranżacje skandynawskie, to duża funkcjonalność i uderzająca prostota. Dekoracje pojawiają się, lecz zwykle są to pojedyncze, ale umiejętnie, dobrane grafiki czy przedmioty ozdobne. Jeżeli rozważasz kompozycje pochodzące z Północy, to warto pamiętać, że mniej znaczy więcej! Jest to zasada, którą powinniśmy zastosować także w przypadku dekoracji okna, karniszy czy kotar.

Zasłony na skandynawskie okna

Okno w stylu skandynawskim stanowi element oddzielający ciepło domu i to, co na zewnątrz. Dlatego też powinno ono komponować się z resztą aranżacji i jest ważne, aby tworzyło wokół siebie domową aurę. Klimat ten dobrze podkreślą odpowiednio dobrane zasłony i karnisze okienne, warto, by były one proste, lecz nie muszą być ascetyczne. Najlepiej zdecydować się na drewniany lub metalowy karnisz sufitowy, który za sprawą swojej jakości i ciekawego, acz nienachalnego, zdobienia uwypukli całość kompozycji. Natomiast w przypadku zasłon doskonale sprawdzi się len, jak i tkaniny velvet, można też sięgnąć i po zasłony jaquardowe. Zasłony skandynawskie niejednokrotnie zdobią geometryczne lub florystyczne wzory, lecz naniesione na nie motywy powinny być w zbliżonej tonacji, co reszta kotary. Najlepszymi barwami dla lnianej zasłony okiennej w stylu skandynawskim będą biele, szarości i beże. Tę paletę barw uzupełnić mogą stonowane pastelowe barwy, ale bez kontrastów. Może się zdarzyć, że nie uda się Wam kupić odpowiedniej dekoracji, wtedy jednak można zamówić uszycie skandynawskich zasłon na wymiar i da nam to gwarancję perfekcyjnego wykonania oraz dopasowania we wnętrzu.

Jakie firany do stylu skandynawskiego?

Wybierając firany do stylu skandynawskiego, naprawdę warto pamiętać, że ma on przede wszystkim być przytulny i prosty, co w pewnym stopniu ogranicza też nasze możliwości decyzyjne. Rzecz oczywista, nawet przy tych ograniczeniach, nadal możemy sięgnąć po różne rodzaje tkanin i modele firanek, a nawet zamówić piękną lnianą firankę na wymiar. Imitując projekty Szwedów i Norwegów, warto postawić na gładkie firany, pozbawione haftów będą proste i funkcjonalne, a wykonane z dobrej jakości materiałów, same staną się ozdobą. Do pokoju zaprojektowanego zgodnie z wyznacznikami stylu skandynawskiego folku możemy zakupić proste firany z markizety. Sprawdzą się one wręcz genialnie z racji ich eleganckiego wyglądu oraz zwiewności. Podobnie w charakterze ozdoby okiennej skandynawskiego salonu czy jadalni nadadzą się delikatne firany z woalu oraz firany z batystu. Wykonane są one odpowiednio z tkanin zwanych veil oraz batiste, powstałe z nich firanki mogą Państwo zobaczyć na tej stronie. Warto chociaż rzucić okiem, jak te tkaniny mogą wkomponować się w różne wnętrza, a takie spojrzenie może stać się cenną inspiracją.

Nowoczesny karnisz elektryczny a skandynawskie wnętrze?

Projekty w stylu skandynawskim dobrze prezentują się w każdym pomieszczeniu. Praktycznie nie ma znaczenia, czy jest to sypialnia, salon, czy może pokój dziecinny. W przypadku dużych okien lub ich większej liczby wartym rozważenia rozwiązaniem są rolety automatyczne, a więc modele wyposażone w napęd elektryczny. Natomiast w innych pomieszczeniach będzie dominował równie nowoczesny karnisz elektryczny, gdyż zasłony i firany lepiej jednak pasują do skandynawskich wnętrz. Szczęśliwie tutaj, możliwości zakupu taniego karnisza elektrycznego do jadalni lub innego pomieszczenia są dość spore. Duża liczba firm produkujących oraz montujących karnisze elektryczne pozwala na znalezienie taniego lub przynajmniej niedrogiego modelu. Trudno dyskutować nad wygodą oferowaną przez automatykę okienną, lecz można by zapytać, czy ma to sens w małych mieszkaniach, czy nie zepsuje to projektu skandynawskiej jadalni bądź pokoju dziennego? Pragniemy uspokoić, kompozycja nie straci nic a nic ze swojego uroku, możemy więc posłuchać głosu serca lub rozsądku i zdecydować się na wykorzystanie także w naszym domu tego udogodnienia!