Chwasty o właściwościach leczniczych – czy znasz je wszystkie?

Rosną wszędzie, na każdym rodzaju gleby, dbają same o siebie… Chwasty. Jedni je tępią na wszystkie możliwie sposoby, a inni wykorzystują ich naturalne właściwości w walce o swoje zdrowie. Czy wiesz co rośnie w zakątku Twojego ogródka, albo na łące pod pobliskim lasem?

Od zarania dziejów medycyna ludowa wykorzystywała to co znajdowało się w otoczeniu ludzi, do leczenia rozmaitych schorzeń. Potem przyszła era farmaceutyków, standaryzowanych produktów aptecznych, które wyparły zioła lecznicze. Obecnie jednak ziołolecznictwo, tak jak i cała medycyna naturalna, przeżywa swoją drugą młodość, a książki o lekach z ogródka wracają ze strychu. Czy wiesz co zebrać na spacerze, żeby sobie pomóc.

Pokrzywa dobra na wszystko…

No może prawie wszystko. Prawdą jednak jest, że ta roślina znana wszystkim, jak nie ze względów leczniczych, to z bąbli powstałych podczas zabaw w babcinych ogródkach, ma ogrom korzystnych dla nas właściwości. Napar z majowych liści pokrzywy pomaga w walce z anemią, przeziębieniem, a także oczyszcza z toksyn. A propos toksyn, uważajcie na opryski. Najlepszy okres na zbieranie pokrzywy pokrywa się w dużej mierze z czasem stosowania środków ochronnych dla roślin. Spożycie pokrzywy potraktowanej takimi preparatami może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Upewnij się więc, że obszar Twojego zbieractwa jest dziki i nikt nie przeszkadza roślinom rządzić swoim otoczeniem.

Jaskółcze ziele na problemy skórne

Jaskółcze ziele, czyli inaczej glistnik ma właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. Choć kiedyś popularne było picie jego soku, to obecnie raczej się tego nie zaleca bez kontroli lekarza. Pomimo swoich właściwości prozdrowotnych, sokiem z glistnika dość łatwo się zatruć, co może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby. Nadal jednak nie ma przeciwwskazań do stosowania go bezpośrednio na problemy skórne, np. poprzez smarowanie zmienionych miejsc. Ze względu na wspomniane wcześniej silne działanie przeciwko wszelkim patogenom, jaskółcze ziele wciąż jest jednym z popularniejszych środków z walce z kurzajkami, które najczęściej są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, lub grzybicy skóry w wyniku candida albicans.

Bluszczyk kurdybanek – chwast cudotwórca

Bluszczyk kurdybanek zawiera mnóstwo garbników, które skutecznie pomagają walczyć z biegunkami, gorączką, czy różnymi zapaleniami. Roślina ta jest też niezastąpiona w leczeniu trudno gojących się ran, trądziku, czy nawet oparzeń. O tym jak silny jest kurdybanek świadczyć może historia żołnierzy mających pomagać ludności walczącej z epidemią tyfusu. Oczywiście, krótko po rozpoczęciu całej akcji, całe oddziały zaczęły chorować. Podobno zauważono, że konie są odporne na tę chorobę, okazało się, że na polu gdzie się pasły, rósł właśnie kurdybanek. Żołnierze zaczęli pić napar, a kondycja armii znacząco się poprawiła.