W ostatnich tygodniach pogoda ewidentnie nas rozpieszcza, skłaniając do spacerów po parku czy lesie i wypadów za miasto. Niestety, wzrost temperatur ma również swoją ciemniejszą stronę, jaką jest budzenie się do życia wszelkiego rodzaju pajęczaków. Czym może skutkować ugryzienie kleszcza?
Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz ugryzienie kleszcza, mimo że bezbolesne, może mieć bardzo groźne konsekwencje.
Gdzie i kiedy możemy spotkać kleszcze?
Kleszcze najbardziej aktywne są w okresie od marca do listopada. Zwykle przebywają one na niskich drzewach, w wysokich trawach. Na ugryzienie kleszcza w szczególności narażeni jesteśmy w parkach, lasach oraz na łąkach.
Konsekwencje płynące z ugryzienia kleszcza
Na szczęście, nie każde ugryzienie kleszcza może być szkodliwe dla osoby ugryzionej. Jak pokazują badania, maksymalnie 40 procent tych pajęczaków jest zakażonych. Na szczęście, nawet ugryzienie przez zarażonego owada nie musi skutkować infekcją. Mimo to, każdy taki przypadek powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Ugryzienie kleszcza skutkować może bowiem boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu, rzadziej – bartonellezą, babeszjoną lub anaplazmą.
Objawy ugryzienia kleszcza
Pierwsze objawy ugryzienia kleszcza pojawiają się zwykle po tygodniu. Najczęściej jest to rumień wędrujący o bardzo charakterystycznym wyglądzie – czerwony w środku, stopniowo blednący, a na brzegach znów zaczerwieniony. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach ugryzienie pajęczaka nie powoduje powstania rumienia nawet w sytuacji, gdy doszło do zakażenia organizmu boreliozą.
Pozostałe objawy ugryzienia kleszcza to: ból głowy, mięśni i stawów, osłabienie oraz stan podgorączkowy. Nieleczona borelioza prowadzić może do zarażenia układu nerwowego, w przebiegu którego dochodzi do porażenia nerwów czaszkowych i korzonkowych.
Spora część pacjentów myli objawy ugryzienia kleszcza z grypą, a to ze względu na niemalże identyczne symptomy. W większości przypadków, po upływie około 7 dni organizm sam radzi sobie z zakażeniem. Niekiedy jednak mamy do czynienia z rozwojem drugiej fazy choroby, kiedy powracają one ze znacznie większą siłą.
Ugryzienie kleszcza, które wywołało kleszczowe zapalenie mózgu może doprowadzić do stanu zapalnego mózgu lub rdzenia kręgowego, zaburzeń świadomości, niedowładu kończyn, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci (związane jest to z problemami oddechowymi, które towarzyszą chorobie).
Leczenie po ugryzieniu kleszcza
Po ugryzieniu kleszcza należy go w pierwszej kolejności usunąć. Gdy nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, należy udać się do lekarza, który wyjmie pajęczaka, odkazi skórę, zleci wykonanie testu na obecność patogenów i zaproponuje plan leczenia.