Spis treści
Ból pleców to dolegliwość, z którą boryka się od 60 do 90% osób między 25 a 65 rokiem życia. Jak zwalczyć ten problem?
Niezbędna będzie tu zarówno zmiana stylu życia, jak i ćwiczenia wzmacniając mięśnie pleców. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się również leki przeciwbólowe.
Z czym związany jest ból pleców?
Ból pleców oznaczać może pojawienie się dyskopatii, czyli ucisku korzeni nerwów rdzeniowych przez elementy krążka międzykręgowego. Wynikać może on także ze zmian zwyrodnieniowo – wytwórczych trzonów kręgów, przepukliny oraz zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych. Wizyta u lekarza będzie niezbędna, gdy dolegliwościom towarzyszy ból w klatce piersiowej i nagła utrata wagi.
95% bólu pleców znika w przeciągu 3 miesięcy, z czego 50-80% z nich powraca po czasie. Jak pokazują badania, osoby wykonujące pracę siedzącą najczęściej skarżą się na bóle lędźwiowe. Kobiety przeważnie odczuwają natomiast ból zlokalizowany w okolicach szyi.
Osoby młode często skarżą się na ból spowodowany procesem wzrostu lub przeciążeniami związanymi z podnoszeniem ciężarów. Pacjenci w średnim wieku borykają się z patologiami krążka międzykręgowego i procesami zapalnymi w obrębie kręgosłupa, a osoby starsze – z bólem pleców związanym ze zmianami zwyrodnieniowymi.
Jak pozbyć się bólu pleców?
Osoby borykające się z bólem pleców najczęściej decydują się na leczenie objawowe w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz pochodnych kwasu salicylowego, które wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ich działanie jest związane z blokowaniem enzymu COX.
Niezwykle pomocne okazać mogą się również odpowiednio dobrane ćwiczenia. Mięśnie korpusu skutecznie wzmocni podnoszenie bioder i głębokie skłony wykonywane na stojąco przy ugiętych nogach. Osoby walczące z bólem pleców mogą także zapisać się na basen. Pływanie sprawdzi się również w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i problemów ze stawami. Ulgę przynieść może także joga i pilates.