Objawy i leczenie atopowego zapalenia skóry

Jak leczyć AZS u dzieci?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry najczęściej rozpoznawaną u dzieci. Jak pokazują statystyki, dotyka ona 16% małych pacjentów w Europie.

Jakie są główne objawy AZS i jak należy je leczyć?

Objawy atopowego zapalenia skóry

Do głównych objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci zalicza się zmiany alergiczne takie, jak krostki, ranki, sączenia, pęcherzyki czy nadżerki. Mogą być one rozmieszczone pojedynczo lub rozlane na całym ciele, w postaci dużych, rumieniowych powierzchni. AZS ma tendencję do nawracania i cechuje się występowaniem naprzemiennych okresów wycofania i zaostrzenia objawów. Wraz z upływem czasu choroba często zupełnie ustępuje. Pacjenci borykający się z atopowym zapaleniem skóry są wyjątkowo wrażliwi na zanieczyszczenia środowiska takie, jak spaliny samochodowe, smog, dym papierosowy czy ostre chemikalia. Najwięcej zachorowań na AZS notuje się w krajach wysoko uprzemysłowionych. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby jest również karmienie dziecka przez okres krótszy niż 4 miesiące.

Stres a AZS

Niekiedy spotkać można się z teorią, zgodnie z którą atopowe zapalenie skóry jest chorobą psychosomatyczną, na pojawienie się której wpływ mogą mieć czynniki nie tylko biologiczne oraz środowiskowe, lecz również psychologiczne. Faktem jest, iż wpływ długotrwałego silnego stresu może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry, jako że na skutek jego działania dochodzi do obniżenia odporności. Jako że skłonność do zapadnia na AZS jest dziedziczna, podczas wizyty u specjalisty należy poinformować go o występowaniu schorzenia w rodzinie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Rodzice, którzy zaobserwują u swojego dziecka wymienione wyżej objawy, powinni jak najszybciej udać się do dermatologa, który wdroży stosowne leczenie odpowiednie do wieku małego pacjenta. W przypadku najmłodszych dzieci postępowanie jest łagodne i opiera się między innymi o stosowanie maści. Niezbędne będzie również regularne usuwanie kurzu oraz jego siedlisk i zastąpienie chemicznych preparatów ich delikatnymi, ekologicznymi odpowiednikami. Zaleca się noszenie odzieży wykonanej z naturalnych tkanin, nie barwionych, bez sztucznych domieszek.