Olej z pestek winogron zastosować można nie tylko w kuchni. Równie dobrze sprawdzi się on do pielęgnacji ciała, włosów oraz twarzy. Jest tak także uniwersalnym remedium na różnego rodzaju dolegliwości.
Właściwości olejku z pestek winogron
Pnącza winogronowe to jedna z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Dożywa ona nawet 100 lat i w ciągu tego okresu wydaje setki kilogramów owoców zbitych w zielone lub czerwone grona. Olej z pestek winogron tłoczono już w starożytności i wykorzystywano do celów spożywczych. Jest to produkt w pełni naturalny, ekologiczny i niemodyfikowany genetycznie. Do jego produkcji wykorzystuje się pestki pozostałe po wyciśnięciu z owoców soku. Olej z pierwszego tłoczenia dostarcza zarówno jednonienasyconych tłuszczy, jak i kwasu linolowego czy witamin A, D, E oraz K.
Leczniczy olej
Obecność w oleju z pestek winogron tłuszczów wielonienasyconych oraz kwasu linolowego sprawia, że skutecznie obniża on poziom złego cholesterolu. Stosuje się go również w profilaktyce chorób układu krążenia takich, jak chociażby miażdżyca. Olej ten zawiera także witaminę E, która ma za zadanie dbać o młody wygląd skóry i przyspieszać jej regenerację. Znajdziemy tu również witaminę K, która uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, a co za tym idzie – zapobiega krwawieniom i powstawaniem krwiaków. Olej z pestek winogron posiada także właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne.
Olej z pestek winogron w pielęgnacji ciała
Olej z pestek winogron jest składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza tych tworzonych z myślą o skórze wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień. Stosować można go także w celu odżywienia, nawilżenia i regeneracji naskórka. Świetnie koi podrażnienia, na przykład po goleniu. Stanowić może on również bazę domowej roboty peelingów, na przykład z dodatkiem płatków owsianych. Można go także dodać do balsamu do ciała czy płynu do kąpieli.