Spis treści
Ciężkie nogi to problem, z którym boryka się ponad połowa populacji. Jego przyczyny mogą być różne – od chorób serca i naczyń żylnych, przez ciążę, aż po długotrwały bezruch.
Uczuciu ciężkich nóg towarzyszyć mogą obrzęki kończyn dolnych, pieczenie oraz mrowienie łydek i stóp. Jak możemy pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości?
Przyczyny ciężkich nóg
Jak już zostało wspomniane, uczucie ciężkich nóg jest częstym objawem chorób żył, lecz nie tylko. Objaw ten towarzyszyć może również zdrowym, aktywnym osobom. Do najpopularniejszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się:
- zakrzepicę żył głębokich,
- żylaki nóg,
- niewydolność serca,
- intensywne ćwiczenia fizyczne – w ich trakcie przepływ jest wzmożony, a naczynia rozszerzone, co ma na celu dostarczenie mięśniom odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych. Po zakończeniu treningu naczynia żylne pozostają szerokie, podczas gdy pompa jest już nieaktywna. W konsekwencji, powoduje to zastój krwi i wspomniane uczucie ciężkich nóg,
- długotrwałe unieruchomienie podczas podróży samolotem czy samochodem,
- ciąża – związane jest to z podwyższonym poziomem estrogenów, co działa rozluźniająco na naczynia żylne.
Leczenie ciężkich nóg
Większość lekarzy zaleca tu stosowanie preparatów doustnych oraz maści czy kremów, w składzie których znajdują się:
- diosmina i hesperydyna – wykazują działanie przeciwobrzękowe,
- heparyna – zapobiega zakrzepom,
- witamina C i rutyna – odpowiadają za prawidłowy stan ściany naczyń oraz jej przepuszczalność,
- mentol – działa kojąco i chłodząco.
Pomocne okazać może się również stosowanie rajstop oraz podkolanówek o stopniowanym ucisku, które zapobiegają powstawaniu żylaków.