Spora część z nas spożywa surimi nie zdając sobie sprawy z faktu, że tak naprawdę nie jest to mięso kraba. Z jakimi mitami na temat tego produktu możemy spotkać się najczęściej?
Tradycja surimi sięga ponad dziewięciu wieku. Od momentu, kiedy powstał w Japonii, jest owiany różnymi mitami. Oto najpopularniejsze z nich.
To nowoczesny, wysoce przetworzony produkt
Geneza tej metody przygotowywania ryb sięga okresu Kamakura w Japonii, w początkach poprzedniego tysiąclecia. Obecnie surimi nie jest wytwarzane ręcznie, lecz mimo to sam produkt niewiele zmienił się od tego czasu.
Surimi zawiera chemiczne środki konserwujące
Podstawowe zasady przyrządzania surimi pozostają niezmienne od setek lat. Produkt ten składa się z samych naturalnych składników – białej ryby, białka jajka, skrobi oraz wody.
Surimi nie jest bogate w mięso
Wysokiej jakości surimi zawiera od 30 do nawet 50 procent ryb. Przygotowanie 1 kilograma produktu wymaga użycia około 3 – 4 kilogramów ryb.
Surimi produkuje się z ryb hodowlanych
Zarówno w przeszłości, jak i obecnie, surimi produkuje się na bazie złowionych w morzu ryb. Jest to głównie mintaj oraz morszczuk.
To produkt wysokokaloryczny
100 gram surimi to zaledwie 90 – 100 kalorii. Proces produkcji wyodrębnia zarówno ości ryb jak i ich tłuszcz.
Surimi jest ubogie w białko
100 gram surimi to około 9 gram białka. Produkt końcowy ma w sobie około 30 – 40 procent wody. Pozostałe elementy to skrobia, białka jajka, olej roślinny, cukier, sól i ekstakty z kraba oraz papryki.