W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się, stwarzając warunki dla rozwoju dziecka. Dbamy wówczas o naszą dietę i przyjmowanie witamin, co ma pozytywny wpływ na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Po urodzeniu dziecka, wiele młodych mam boryka się z problemem, jakim jest wypadanie włosów po ciąży.
Dolegliwość ta najczęściej rozpoczyna się po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka. Z czym jest związane jej występowanie?
Dlaczego włosy wypadają po ciąży?
Cykl życia naszego włosa składa się z 3 faz. Pierwsza z nich to faza wzrostu, która może trwać od 2 do 8 lat. Kolejna to faza przejściowa, której czas trwania wynosi około 2 tygodnie. To okres, w którym włos przygotowuje się do wypadnięcia. Fazą trzecią jest spoczynek mieszka włosowego. Trwa ona od 2 do 4 miesięcy. W okresie tym włos kurczy się i staje się cieńszy po to, by mógł wypaść, a na jego miejscu pojawić się nowy, zdrowy.
W czasie połogu włosy zachowują się nieco inaczej. Zmiany te są związane z podwyższonym poziomem estrogenów, przez co pasma ulegają wzmocnieniu. Mamy wówczas uczucie, że są one grubsze i jest ich więcej. Po porodzie poziom estrogenów spada, a włosy wypadają. Dotyczy to zarówno kosmyków starych, jak i tych, które powinny wypaść właśnie teraz.
Wypadanie włosów po ciąży – co robić?
Przez problem wypadania włosów po ciąży musi przejść każda młoda mama. Problem ten znika przeważnie w przeciągu 6-9 miesięcy po porodzie. Związane jest to z uregulowaniem się hormonów. Przyczyną wypadania kosmyków przez okres dłuższy niż 9 miesięcy jest karmienie piersią. Wynika to z wysokiego stężenia prolaktyny.