Spis treści
Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości ostropestu były znane już w średniowieczu. Ostropest, zapomniany na lata, teraz ponownie wraca do łask jako sprawdzony środek odtruwający organizm i stymulujący regenerację wątroby.
Na czym polega lecznicze działanie ostropestu i jak należy go stosować? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
Skład ostropestu
Ziarna ostropestu są bogate w szereg różnego rodzaju substancji leczniczych. Znajdziemy tam między innymi sylimarynę, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, odtruwające, rozkurczowe i stymulujące wytwarzanie żółci. Zawarte w ostropeście kwasy organiczne wykazują z kolei działanie antybakteryjne i skutecznie wspierają proces trawienia. Ostropest jest również bogaty w fitosterole redukujące poziom złego cholesterolu. Znajdujące się tu garbniki działają z kolei przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie. Ostropest zawiera także kwas linolowy broniący organizm przed nowotworami i chorobami układu krążenia.
Właściwości ostropestu
Regularne stosowanie ostropestu zaleca się osobom cierpiącym z powodu marskości wątroby, jej stłuszczenia oraz wirusowego zapalenia. Zażywać powinni go także pacjenci z kamicą żółciową i nieżytem dróg żółciowych. Ostropest jest również zalecany w walce ze stanami zapalnymi skóry, wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą.
Jak stosować ostropest?
W sklepach najczęściej spotkać możemy się z mielonym ostropestem. Najwięcej cennych właściwości mają całe jego ziarna, które najlepiej dodawać do spożywanych przez nas posiłków – płatków owsianych, sałatek czy wypieków. Możemy również przygotować napar z dwóch łyżeczek świeżo mielonych ziaren, które zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 15 minut. Na rynku dostępny jest również olej z ostropestu oraz gotowe preparaty w kapsułkach.