Cykl miesięczny kobiety to doskonale zaplanowany mechanizm, którym sterują hormony. Rozpoczyna się on od krwawienia, które jest powiązane ze złuszczaniem się nabłonka macicy. Dni płodne mają swoje charakterystyczne objawy, lecz są one znacznie bardziej dyskretne. Aby je wyliczyć, należy prowadzić kalendarz dni płodnych.
Jednym z kluczowych objawów dni płodnych jest pojawienie się śluzu, który występuje wówczas, gdy mamy do czynienia z dojrzewaniem komórki jajowej. W kalendarzu zapisuje się różne jego rodzaje, dzięki czemu już po kilku cyklach będziemy w stanie określić dni płodne, w których dniach istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Temperatura
Obserwacja temperatury podczas cyklu miesięcznego pozwala nam na precyzyjne określenie dni płodnych. Tuż po jajeczkowaniu może ona wzrosnąć o minimum 0,2 stopnie Celsjusza i na takim poziomie pozostaje przez około 2 tygodnie. Spada ona na początku kolejnej menstruacji. Temperaturę należy mierzyć codziennie rano, przed wstaniem z łóżka, na czczo, o tej samej porze, przy pomocy tego samego termometru.
Dni płodne – Pozostałe objawy
- ból w okolicach podbrzusza,
- ból i napięcie mięśni,
- plamienie owulacyjne mające postać niewielkiej ilości krwi w śluzie.
Test owulacyjny
Innym sprawdzonym sposobem na określenie dni płodnych jest wykonanie dostępnego w aptekach testu owulacyjnego. Dzień jajeczkowania możemy wyznaczyć na bazie ocenienia poziomu luteotropiny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. Ze wzmożoną jej produkcją mamy do czynienia na około 1-2 dni przed owulacją. Test owulacyjny jest zbliżony do ciążowego i działa na zasadzie mechanizmu opartego na paskach zmieniających barwę przed dniami płodnymi.