Poposiłkowa hipoglikemia reaktywna to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy, czyli 55 mg/dl w ciągu 4 godzin po spożytym posiłku. Jak się objawia i co może się przyczyniać do jej rozwoju?
Hipoglikemia reaktywna – do głównych objawów zalicza się uczucie osłabienia i zmęczenia, mrowienia, drgawek, splątania, zawrotów głowy oraz głodu.
Co przyczynia się do rozwoju hipoglikemii reaktywnej?
Poposiłkowa hipoglikemia reaktywna może stanowić wynik zbyt gwałtownego wyrzutu insuliny do krwi po posiłku. W fizjologicznych warunkach, obniża ona glikemię do wartości optymalnych. Gdy jest wydzielana w nadmiarze, doprowadzić może do nadmiernego spadku stężenia glukozy we krwi, czyli hipoglikemii. naturalna produkcja insuliny po posiłku zwykle związana jest z istniejącą insulinoopornością, czyli brakiem reakcji komórek mięśni i tkanki tłuszczowej na insulinę transportującą do nich glukozę.
Kto jest narażony na występowanie hipoglikemii reaktywnej?
Hipoglikemia jest stanem charakterystycznym dla cukrzycy, lecz w przypadku jej odmiany reaktywnej, taka zależność nie zawsze występuje. Mogą jej doświadczyć również pacjenci nie mający cukrzycy. Hipoglikemia reaktywna może się także pojawić u osób z zaburzeniami opróżniania żołądka w następstwie neuropatii, po resekcji żołądka oraz z defektami genetycznymi takimi, jak nietolerancja fruktozy lub nadwrażliwość na leucynę.
Jak radzić sobie z hipoglikemią reaktywną?
Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednia dieta. Zadbać należy o regularne spożywanie 4-5 posiłków co około 3-4 godziny, co ma na celu zapobiec nagłemu spadkowi stężenia glukozy we krwi. Unikać powinno się również spożywania produktów spożywczych bogatych w węglowodany łatwo przyswajalne, czyli glukoza oraz sacharoza. Zalicza się do nich między innymi miód, cukier, słodycze, gazowane napoje oraz produkty spożywcze na bazie białej mąki.