Medycyna naturalna to dziedzina, która w dużej mierze opiera się na ziołolecznictwie. Cudowną moc ziół znano i stosowano już w starożytności, kiedy to były one niezawodnym lekarstwem na różne schorzenia i dolegliwości. Wrotycz jest rośliną, która niegdyś była powszechnie stosowana. Kiedyś była cudownym lekarstwem, dzisiaj uchodzi za bardzo toksyczną roślinę. Nie wiele osób wie, jak wiele cennych składników biologicznych kryją te niezwykłe rośliny.
Wrotycz pospolity – charakterystyka
Wrotycz (Tanacetum vulgare L) to roślina, która występuje w klimacie umiarkowanym. Kwitnie od lipca do września. Można ją spotkać na łąkach, wzdłuż linii lasów oraz na przydrożach. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które zebrane są w gęste koszyczki. Ma intensywny, korzenny zapach przypominający zapach kamfory. Leczniczy surowiec stanowią wszystkie nadziemne części rośliny: ziele, kwiaty, liście oraz owoce.
Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie
Swoje lecznicze właściwości wrotycz zawdzięcza występowaniu β-tujonu, a także laktonów seskwiterpenowych. Jednak z uwagi na toksyczność β-tujonu, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w stosowaniu preparatów z wrotyczu. Jak dotąd nie odnotowano jednak żadnych przypadków zatrucia preparatami na jego bazie, jeżeli ściśle przestrzegano zalecanych dawek.
Jak mawiał Paracelsus, który był ojcem farmakognozji i fitochemii: „Nic nie jest trucizną i wszystko jest trucizną, bowiem tylko dawka czyni zeń truciznę.”
Substancje występujące we wrotyczu, wykazują działanie silnie odkażające, przeciwzapalne, odtruwające, uspakajające oraz rozkurczowe. Jest uznawany za jeden z najsilniejszych środków żółciopędnych. Dzięki zawartości laktonów i terpenów, zwiększa odporność całego organizmu na zakażenia. Działa wyciszająco i antydepresyjnie. Wspomaga także pracę serca i przepływ krwi.
Wodne wyciągi z ziela wrotyczu, są skutecznym środkiem w walce z grypą, odrą, anginą, a nawet szkarlatyną. Natomiast alkoholowe wyciągi stosowane zewnętrznie są świetnym środkiem w walce ze świerzbem i wszawicą. Właściwości odkażające wrotyczu pomagają zwalczać różnego rodzaju pasożyty.
Dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi, wrotycz sprawdza się także jako środek odstraszający komary, muchy, mrówki, a nawet kleszcze.
Przepis na nalewkę z wrotyczu
Nalewka wrotyczowa to preparat, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze, rozgrzewające, a także przeciwreumatyczne. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, a także łupieżu, wszawicy i świerzba. Jest cudownym środkiem na różnego rodzaju zmiany skórne: wypryski, liszaje, ropnie, a nawet opryszczkę.
Potrzebne składniki:
- 1 szklanka suszonego ziela wrotyczu (może być też świeże, zmielone)
- 250-300 ml alkoholu (40-70%)
1. Suszone lub świeże ziele wrotyczu zalewamy wysokoprocentowym alkoholem.
2. Zamkniętą w szczelnym naczyniu mieszankę, macerujemy przez 7 dni, w ciemnym miejscu. Warto codziennie potrząsnąć naczyniem.
3. Po wyznaczonym czasie, całość dokładnie filtrujemy i zamykamy w czystej buteleczce.
Do stosowania wewnętrznego – 10 ml nalewki wrotyczowej rozcieńczamy w 100 ml wody – pijemy 2-3 razy dziennie. Jako płukankę (np. do płukania jamy ustnej) – 1 łyżkę nalewki rozcieńczamy w 1/2 szklanki wody. Nierozcieńczoną nalewkę stosujemy na zmiany skórne. Może posłużyć nam również jako wcierka na bolące stawy i mięśnie.