Witamina D to jeden z najpowszechniej przyjmowanych suplementów na świecie. Jej odpowiednie stężenie w naszym organizmie jest bardzo istotne dla utrzymania jego dobrostanu. Jakie znaczenie ma ta witamina? Czym grozi jej niedobór i czy można ją przedawkować?
Jak zapewnić właściwy poziom wit. D w organizmie?
Witamina D w 80% procentach może być wytwarzana w organizmie, ale muszą zaistnieć ku temu sprzyjające warunki. Wg. badań aż 9 na 10 osób ma niedobory tej witaminy. Wynika to między innymi z tego jak zmieniło się nasze życie w ciągu kilku ostatnich dekad. Witamina D jest wytwarzana endogennie podczas ekspozycji na promienie UV. Niestety, wraz z rozwojem cywilizacji, coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach lub pojazdach. Przez zanieczyszczenia środowiska warstwa ozonowa Ziemi jest niszczona, co z kolei naraża nas na poparzenia słoneczne. W celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem zmuszeni jesteśmy do stosowania filtrów UV, które blokują wytwarzanie witaminy. Prawda jest taka, że obecnie bardzo trudno jest sobie zapewnić właściwy poziom cholekalcyferolu przez ekspozycję na słońce. Na szczęście, sporą dawkę tej witaminy jesteśmy w stanie dostarczyć z pożywieniem, ale i tu potrzeba koordynacji kilku czynników. Nie bez znaczenia jest też to, z czym przyjmujemy wit. D. Witamina D to jedna z czterech witamin (popularny ADEK) rozpuszczalnych w tłuszczach i z nimi zaleca się ich przyjmowanie w celu zwiększenia jej wchłaniania. Dobrymi źródłami wit. D w pożywieniu są m.in. ryby morskie, żółtka jaj, czy ser żółty. Z uwagi na to, jak duży odsetek społeczeństwa cierpi na niedobór wit. D i na mechanizmy obronne przed przedawkowaniem suplementacja jest bardzo bezpieczna, a wręcz wskazana, szczególnie w okresach jesienno zimowych. Witamina D dla dorosłych zalecana jest w dawce nie mniejszej niż 800 j.m. na dobę, a większość zaleca przyjmowanie dawek ok. 2000 j.m. dziennie w celu utrzymania jej prawidłowego poziomu.
Witamina D dla dorosłych i dzieci jest niezbędna.
O ile w przypadku małych dzieci nadmiar witaminy D może być przyczyną poważnych zaburzeń, jak choćby zbyt szybka mineralizacja kości, czy zarastanie ciemiączka, to w przypadku zdrowych dorosłych, przyjmujących wit. D3 z K2 do przedawkowania doprowadzić jest niezwykle ciężko. Objawami nadmiaru będzie przede wszystkim wapnienie ścian naczyń krwionośnych, ale to ciężko zauważyć bez badań. To co może nas ewentualnie niepokoić to: biegunki, wymioty, wzrost pragnienia i ogólne objawy osłabienia organizmu.
Witamina D dla dorosłych, jak i dla dzieci jest niezwykle istotna dla zapewnienia ogólnego dobrostanu naszego organizmu. U obu wspomnianych grup jest kluczowa dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego, by młodszych uchronić np. przed krzywicą, a starszych przed osteoporozą. Oprócz tego niedobory witaminy D przyczyniają się do otyłości, zaburzeń pacy układu krwionośnego, czy immunologicznego.