Sól fizjologiczna – środek niezbędny w każdej domowej apteczce

Jakie właściwości ma sól fizjologiczna?

Walka z przeziębieniem, infekcjami dróg oddechowych to tylko niektóre z właściwości, jakie ma sól fizjologiczna. Dlaczego już dziś warto zaopatrzyć w nią swoją domową apteczkę?

Sól fizjologiczna składa się z chlorku sodu oraz wody. Zwykle występuje w stężeniu 0,9%, a najpopularniejsza jej postać to kroplówka stosowana w leczeniu szpitalnych. Skutecznie nawadnia ona także ciało po rozwolnieniach czy wymiotach.

Sól fizjologiczna do inhalacji

Regularne inhalacje z soli fizjologicznej skutecznie oczyszczają przewód oddechowy i inne narządy wewnętrzne. To idealne rozwiązanie dla wszystkich alergików. Jej aplikowanie w rejon oskrzeli jest powszechnie nazywane nebulizacją. Podawana w ten sposób sól fizjologiczna łatwiej się wchłania i szybciej działa.Z pomocą nebulizacji leczyć możemy katar sienny, zapalenie oskrzeli i płuc, astmę oskrzelową, mukowiscydozę, katar sienny oraz zapalenie gardła i krtani.

Bezpieczna inhalacja, czyli…?

Inhalację możemy wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, zaopatrując się w urządzenie, jakim jest nebulizator. Ewentualnie, taki sprzęt możemy wypożyczyć ze szpitala. Uwaga! Tego typu inhalacji nie powinny wykonywać osoby walczące z ropnym zapaleniem migdałów i zatok, chorujące na gruźlicę, mające wysoką gorączkę z niewydolnością krążeniową z zahamowanym oddechem, cierpiące na stany zapalne dróg oddechowych na górnym odcinku oraz cierpiące na nowotwory.

Sól fizjologiczna i jej zalety

Sol fizjologiczna wpływa na nasze ciało w sposób neutralny, nie zostawiając nieprzyjemnych śladów. Doskonale nawilża oczy, których śluzówka jest bardzo delikatna i podatna na nadmierne wysuszanie. Przemywanie oczu solą fizjologiczną to świetne rozwiązanie dla osób pracujących przy komputerze lub w sytuacji, gdy w oku znalazło się ciało obce. Bez obaw można ją stosować już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Sól fizjologiczna a sezon grzewczy

W zimie, na skutek korzystania z kaloryferów, powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche, co negatywnie odbija się na kondycji śluzówki nosa. Łagodne nawilżanie z użyciem soli fizjologicznej pozwala skutecznie pozbyć się szkodliwej wydzieliny. Wystarczy, że do dziurek nosowych wprowadzimy po jednej kropli specyfiku.

W aptekach spotkać możemy szereg gotowych preparatów na bazie soli fizjologicznej. Najbardziej praktyczne są te w formie spray’u.