Łupież pstry – przyczyny, objawy, leczenie

łupież pstry Jakie są przyczyny ?

Łupież pstry to popularne schorzenie dermatologiczne związane z działaniem grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia, które na skutek działania współwystępujących ze sobą czynników zaczynają w gwałtowny i radykalny sposób poszerzać swoją populację w mikroflorze naszej skóry.

Przyczyny łupieżu pstrego

Wśród czynników sprzyjających postępowi omawianego schorzenia wymienia się zarówno geny, jak i młody wiek, warunku pogodowe czy osłabiony system immunologiczny. Łupież pstry najczęściej pojawia się na przetłuszczonej skórze z tendencją do nadmiernego pocenia się.

Objawy łupieżu pstrego

Głównym objawem tego typu łupieżu są pojawiające się na ciele beżowe, czerwone, różowe, brązowe, białe lub żółtobrunatne plamki o nieregularnym kształcie, które w niektórych miejscach są wyraźnie od siebie oddzielone. Z czasem zajmują one coraz większe partie skóry, zlewając w jedną całość. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na tułowiu, mostku oraz między łopatkami.Obszar ciała dotknięty łupieżem pstrym nie jest podatny na działanie promieni słonecznych. Związane jest to z faktem, że wspomniane powyżej grzyby produkują kwas azaleinowy uniemożliwiający opalanie. Charakterystycznym objawem takiego łupieżu jest także złuszczanie się zmienionych obszarów, które stają się szorstkie w dotyku i zostawiają po sobie nieestetyczne przebarwienia. Dolegliwość ta ma tendencję do nawracania się.

Diagnostyka i leczenie łupieżu pstrego

Diagnoza łupieżu pstrego opiera się o wywiad z lekarzem specjalistą. Niezbędne jest tutaj dokładne przyjrzenie się zmianom chorobowym z wykorzystaniem lampy Wooda. Jeżeli mamy do czynienia z omawianą dolegliwością, przy naświetlaniu zmienione obrazy emanują żółtozielonym kolorem, a w przypadku zastosowania zabarwienia jodem, pojawia się barwa żółta lub ceglasta. W celu wykluczenia innych chorób, warto przeprowadzić badanie histopatologiczne.

Leczenie łupieżu pstrego opiera się o stosowanie różnego rodzaju maści oraz szamponów przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty. W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych, lekarz może zalecić przyjmowanie doustnych środków przeciwgrzybiczych.

Aby zapobiec nawrotom łupieżu pstrego, zadbać należy o noszenie przewiewnych ubrań i częste ich zmienianie (dotyczy to w szczególności bielizny). Niezbędne będzie tu również wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety.