Jak pozbyć się łupieżu? Sprawdzone sposoby!

Jak pozbyć się łupieżu - triki

Łupież to powszechna dolegliwość, która bywa bardzo krępująca. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym skutecznie zwalczymy ten problem. Jak pozbyć się łupieżu.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak pozbyć się łupieżu, koniecznie zapoznajcie się z poniższymi poradami.

Drapaniu mówimy „nie”

Łupież często powoduje swędzenie skóry głowy. Należy jednak zwalczyć tą pokusę (dotyczy to także używania drapiących grzebieni i szczotek), jako że dojść może wówczas do nasilenia zmian.

Regularne czyszczenie akcesoriów do włosów

Używane przez nas grzebienie, gumki czy wsuwki należy raz w tygodniu czyścić w wodzie z dodatkiem mydła lub łagodnego szamponu.

Rezygnacja z uciskających nakryć głowy

Nosząc obcisłe nakrycia głowy, utrudniamy skórze oddychanie. Dochodzi wówczas do jej przegrzewania i nadmiernego pocenia się, a stąd tylko krok od zaburzeń pracy gruczołów łojowych i nawrotu problemów z łupieżem.

Mycie włosów w letniej wodzie

Włosy zawsze należy myć w letniej wodzie – gorąca mogłaby je niepotrzebnie podrażnić. Do ostatniego płukania możemy zastosować zimną wodę, która przyczyni się do ograniczenia przetłuszczania się skóry głowy (łój wydzielany przez gruczoły łojowe może potęgować problemy z łupieżem).

Masaż skóry głowy

Podczas codziennego mycia włosów, poświęćmy minimum 3 minuty na wykonanie masażu skóry głowy. Wykonujmy go delikatnymi, okrężnymi ruchami, przy pomocy opuszków packów, zaczynając od karku i czoła, przesuwając stopniowo w kierunku szczytu głowy. Pobudzimy w ten sposób cyrkulację krwi w skórze. Gdy jest ona dotleniona i lepiej odżywiona, znacznie szybciej się regeneruje.

Naturalne suszenie

Po umyciu, zamiast suszyć włosy suszarką, najlepiej zostawić je do naturalnego wyschnięcia. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zastosujmy chłodny strumień powietrza, a urządzenie trzymajmy w odległości około 20 centymetrów od głowy.

Ostrożna stylizacja

Kosmetyki do stylizacji często zawierają w swoim składzie alkohol, który może się przyczyniać do przesuszania skóry głowy, co działa na nią drażniąco. W związku z tym, ich stosowanie należy ograniczyć do minimum lub sięgać po łagodne środki o naturalnym składzie.

Delikatna koloryzacja

Jeżeli farbujemy włosy, wykorzystajmy do tego celu preparaty łagodne dla skóry. Warto także ograniczyć farbowanie a chemiczne, a między koloryzacjami traktować pasma mniej agresywnymi środkami takimi, jak henna czy ziołowa płukanka. Do farbowania włosów najlepiej używać przy pomocy pianek bez amoniaku lub zmywalnych szamponetek.

Zmiana diety

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz dieta może zaburzać właściwe funkcje skóry. Jeżeli borykamy się z łupieżem, z diety należy wyeliminować jasne pieczywo oraz słodycze, a zamiast tego jeść dużo owoców i warzyw zielonych.