Jak obniżyć cholesterol?

jak obniżyć cholesterol

Cholesterol jest nam potrzebny zarówno do produkcji hormonów (głównie płciowych), jak i do dobrego trawienia oraz przyswajania witaminy D, która jest niezbędna dla dobrych kości. Jak obniżyć cholesterol? Oto garść przydatnych porad.

Cholesterol występuje w dwóch postaciach: LDL (zły) oraz HDL (dobry). Zadaniem pierwszych cząsteczek jest dostarczanie cholesterolu do komórek, które pobierają go tylko tyle, ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają natomiast cząsteczki HDL transportujące go z powrotem do wątroby, gdzie ulega dalszym przemianom. Jak obniżyć cholesterol?

Dieta to podstawa

Walcząc z podwyższonym cholesterolem powinniśmy wyeliminować z naszej diety masło, tłuste mięsa, śmietanę oraz ser. W celu zwiększenia poziomu dobrego HDL, warto sięgać po ryby morskie, oliwę z oliwek, fasolę oraz gorzką czekoladę.

Na podwyższony cholesterol są w szczególności narażone osoby, u których schorzenie to występowało w rodzinie. Uważać powinny również te, które borykają się ze źle pracującą wątrobą oraz cierpiące na nadciśnienie. Od 20 roku życia, przynajmniej raz do roku powinniśmy badać poziom cholesterolu.