Dna moczanowa – dieta, odżywianie. Co jeść, a czego unikać?

Jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa to przewlekła choroba występująca głównie u mężczyzn w średnim i podeszłym wieku. Objawia się ona dotkliwymi bólami w okolicach stawów i ich zniekształceniem. W zaawansowanym stadium możemy mieć do czynienia z nieodwracalnymi zmianami związanymi z uszkodzeniem układu ruchowego, co w znaczący sposób upośledza sprawność ruchową. Jak powinna wyglądać dieta przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa – jej charakterystyczne dolegliwości może zredukować odpowiednio skomponowany jadłospis. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się dieta niskokaloryczna.

Ogólne zasady diety przy dnie moczanowej

Podobnie jak w przypadku większości diet, zaleca się tutaj spożywanie mniejszych posiłków, lecz w regularnych, 2-3 godzinnych odstępach. Ostatni z nich należy zjeść na około 4 godziny przed pójściem spać.

Przygotowując potrawy należy zadbać o to, by były one stosunkowo łagodne w smaku. W związku z tym, nie zaleca się stosowania ostrych przypraw takich, jak chili czy curry. Posiłki przygotowywać powinno się na parze, grillu oraz w piekarniku.

Kluczową rolę w diecie przy dnie moczanowej odgrywa prawidłowe nawodnienie. Pacjenci powinni przyjmować około 2 litry płynów dziennie. Najlepiej, by była to niegazowana woda mineralna lub ziołowe herbatki. Odpowiednia ilość płynów umożliwia wydalenie kwasu moczowego i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Co nie powinno znaleźć się w diecie pacjentów cierpiących na dnę moczanową?

Z jadłospisu wyeliminować należy wyeliminować warzywa bogate w purynę, do których zalicza się między innymi groch i fasolę. Niewskazane jest także spożywanie płatków owsianych, kiełków pszenicy oraz otrębów pszennych. Zrezygnować należy również z przyjmowania dużych ilości tłuszczów, jako że wzmagają one wchłanianie zwrotne moczanów. Do minimum ograniczyć winno się tutaj tłuste ryby, owoce morza, mięso wołowe i wieprzowe oraz grzyby. Pacjenci cierpiący na dnę moczanową wyeliminować muszą ze swojej diety alkohol, w szczególności piwo, które zawiera drożdże piwne.