Dlaczego kobiety łysieją?

Mimo tego, że łysienie to problem, z którym najczęściej borykają się mężczyźni, to wbrew pozorom ma z nim do czynienia również naprawdę wiele kobiet. To bardzo wstydliwy kłopot, z którym wszyscy chcemy walczyć. Świetnym rozwiązaniem jest przeszczep włosów, jednak należy również przeciwdziałać. W związku z tym, jeśli mamy taką możliwość, to warto zapobiegać utracie włosów. Jakie są przyczyny łysienia kobiet?

Spis treści

Jak rosną włosy?

Długie oraz gęste włosy to coś, o czym marzy każda kobieta. Niestety nie każda pani może się nimi cieszyć. Jak się okazuje, aż 1 na 3 kobiety ma problem z przerzedzeniem włosów, czy samym łysieniem. Dlaczego się tak dzieje? Aby to zrozumieć, należy przyjrzeć się procesowi samego rośnięcia włosów. Proces ten składa się z trzech cyklów. Jakich?

  • Anagen. Trwa on od dwóch do około ośmiu lat. W tym czasie włosy stale wzrastają;
  • Katagen. Nie jest dłuższy niż jeden miesiąc i nazywamy go okresem przejściowym;
  • Telogen. Ostatnim cyklem jest spoczynek. Trwa około 3 miesięcy.

Prawda jest taka, że jedynie 10 procent włosów, które aktualnie mamy na głowie są w drugiej czy trzeciej fazie. W związku z tym aż 90 procent włosów stale wzrasta. Właśnie dlatego cały proces możemy nazwać naturalną proporcją. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda z wypadaniem włosów. Amerykańskie Towarzystwo Dermatologiczne szacuje, że każdego dnia człowiek traci od 50 do aż 100 włosów. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że samo mycie powoduje utratę około 200 włosów. Takie liczby to jednak całkowita norma. Problem zaczyna pojawiać się, kiedy włosów tracimy po prostu za dużo. Kiedy tak się dzieje?

Stres

Bardzo częstą przyczyną utraty włosów są zaburzenia emocjonalne, czyli na przykład trauma, stres, depresja, czy zaburzenia odżywiania. W przypadku pań takie przypadłości mogą prowadzić do tak zwanego telogenowego wypadania włosów. Dzieje się tak w momencie, gdy włosy zbyt wcześnie przechodzą do ostatniego etapu swojego życia. Jak z tym walczyć? Należy starać się znaleźć źródło stresu i je wyeliminować. Jeśli jest taka konieczność, warto zasięgnąć pomocy u specjalisty.

Dieta

Do przyczyn telogenowego wypadania włosów możemy także zaliczyć niedobory minerałów, witamin, czy cynku. Przede wszystkim witaminy z grupy B mają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wypadanie włosów. W związku z tym, jeśli chcemy uniknąć wypadania włosów, powinniśmy zadbać, aby nasza dieta była bogata w owoce oraz warzywa, w których nie brakuje witaminy B. 

Zaburzenia pracy tarczycy

Nieprawidłowa praca tarczycy to bardzo często zespół chorób, które bezpośrednio oddziałuje na utratę włosów. Kiedy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, nasze włosy stają się matowe, osłabione, cienkie oraz łamliwe. Dochodzi w nich również do przemiany materii, co skutkuje przejściem włosów z fazy wzrostu bezpośrednio do fazy odpoczynku.

Jak widać, sposobów, które pozwalają nam na uniknięcie utraty włosów, nie brakuje. Bardzo często jest jednak tak, że nasze włosy już teraz nie są w zbyt dobrym stanie. Aby to zmienić, możemy postawić na przeszczep włosów, który przywróci im dawny blask.