Spis treści
Anyż, poza cynamonem i goździkami, to jedna z przypraw, której słodkawo – korzenny zapach kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Co warto wiedzieć na jej temat?
Anyż kwitnie w okresie od kwietnia do lipca i ma szereg zdrowotnych właściwości, które od niepamiętnych czasów cenili Arabowi i Izraelici, a później również Grecy i Rzymianie.
Anyż i jego właściwości
Lecznicze właściwości ma olejek z anyżu oraz jego nasiona. Owoce tej rośliny zawierają również węglowodany, tłuszcze, białka, flawonoidy oraz sterole. Anyż doskonale sprawdza się w leczeniu kaszlu, przeziębień, wzdęć i zaburzeń żołądkowych. Stosować mogą go także kobiety karmiące, w celu zwiększenia ilości pokarmu.
Zastosowanie anyżu
Jest on powszechnie wykorzystywany jako przyprawa do dań mięsnych oraz deserów. Znaleźć można go w składzie niezwykle aromatycznej przyprawy curry. Biedrzeniec anyżu stosowany jest do produkcji nalewek, likierów oraz innych alkoholi smakowych – doskonale podkreśla ich smak i nadaje im pięknego aromatu. Wywary i soki przyrządzone z owoców anyżu sprawdzą się jako naturalny lek na dziecięce kolki. Olejek anyżowy dodany do kąpieli ma z kolei właściwości rozluźniające i przeciwbólowe – to sprawdzony sposób na bolesną menstruację. Chcąc odstraszyć komary lub inne owady, wystarczy, że natrzemy skórę olejkiem na bazie tej rośliny.