Spis treści
Czarnuszka to roślina o niezwykle wszechstronnych właściwościach – reguluje poziom cukru we krwi, wzmacnia odporność i nadaje wyrazistego smaku potrawom.
Czarnuszka nazywana jest przez mieszkańców Bliskiego Wschodu czarnym kminkiem i uważana za cudowne zioło, które redukuje ciśnienie, przyspiesza gojenie się ran i działa antywirusowo i przeciwgrzybiczo.
Ziołomiód, nalewka i napar z czarnuszki
Czarnuszkę można stosować jako olej lub całe albo mielone ziarna.
Z jej pomocą wykonać można między innymi ziołomiód. W tym celu, ucieramy ze sobą miód oraz mieloną czarnuszkę w proporcji 1 łyżka miodu na 1 łyżeczkę czarnuszki. Środek ten działa wykrztuśnie i pomaga w walce z bólem gardła oraz kaszlem.
Nalewkę na bazie czarnuszki przyrządza się natomiast zalewając pół szklanki rośliny 1 szklanką wódki. Po upływie tygodnia, miksturę przecedzamy przez watę, gazę lub filtr do kawy. Nalewkę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Doskonale sprawdzi się ona na przykład przy problemach z grzybicą.
Napar z czarnuszki wykonuje się natomiast zalewając wrzątkiem 1 łyżkę zmielonych nasion i parząc przez około 20 minut. Następnie odcedzamy, a w razie konieczności dosładzamy miodem. Napar można stosować tak zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Czarnuszka w kuchni
Czarnuszka stanowić może doskonałą alternatywę dla pieprzu. W przeciwieństwie do niego, nie zakwasza organizmu i nie drażni przewodu pokarmowego. Dodawać można ją do chleba, zup, sałatek, duszonych warzyw czy bigosu.
Olej przyrządzony na jej bazie świetnie sprawdzi się natomiast jako dodatek do zup, sosów, kaszy oraz sałatek.