Ziołolecznictwo – rodzaje leczniczych preparatów ziołowych

Zioła, to lekarstwa prosto od natury. Cudowna moc i właściwości zamknięte w niepozornie wyglądającej roślince. Ziołolecznictwo to wiedza, która niegdyś tak powszechnie stosowana przez naszych przodków, na długo została przez nas zapomniana. Dziś powracamy do tej wiedzy i odkrywamy ją na nowo. 

Ziołolecznictwo – rodzaje leczniczych preparatów ziołowych

Zioła towarzyszyły ludziom od pokoleń. Używali ich nie tylko do leczenia różnych chorób i dolegliwości, ale także do celów pielęgnacyjnych, kosmetycznych i kulinarnych. Zastosowanie ziół jest bardzo szerokie i można przygotować z nich wiele wartościowych specyfików. Warto je wprowadzić do naszego codziennego życia, gdyż moc ziół jest naprawdę nieoceniona.

Jeżeli chcemy rozpocząć swoją podróż z ziołami i ziołolecznictwem, warto na początku tej drogi zapoznać się z rodzajami preparatów leczniczych, które możemy z nich przygotować. W tym artykule powiemy wam jaka jest różnica pomiędzy naparem, a odwarem. Czym różni się kompres od okładu, a także czym są kataplazmy. Jak przygotować maceraty i nalewki. Zapraszamy więc do lektury.

ziołolecznictwo

Rodzaje preparatów ziołowych:

# Inhalacje i parówki

Do przygotowania inhalacji, a także parówek, wykorzystujemy świeże lub suszone zioła. Do inhalacji możemy użyć również różnych olejków eterycznych. Zioła zaparzamy i przelewamy do miski. Pochylamy się nad naczyniem, a głowę przykrywamy ręcznikiem. Wdychamy opary przez około 10-15 minut.

# Kataplazmy

Zioła umieszczamy w torebce z gazy, którą następnie gotujemy. Torebkę z ziołami wykorzystujemy do robienia okładów.

# Okłady

Przygotowany preparat z ziół nakładamy bezpośrednio na skórę.

# Kompresy

Czystą szmatkę (gazę) moczymy w ciepłym lub zimnym naparze (odwarze), a następnie przykładamy do skóry.

# Napary (herbatki)

Świeże lub suszone zioła zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do naciągnięcia. Przecedzamy i pijemy. Zawsze używamy świeżo przygotowanych naparów.

# Odwary

Rozdrobnione łodygi i korzenie ziół gotujemy przez kilka minut.

# Wyciągi

Zioła zalewamy zimną, przefiltrowaną lub przegotowaną wodą, a następnie odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na kilka dni.

# Nalewki

Zioła zalewamy roztworem spirytusu i odstawiamy na jakiś czas w ciepłe miejsce. Codziennie potrząsamy, dzięki czemu zioła będą uwalniać swoje właściwości. Po określonym czasie roztwór przecedzamy i przelewamy do czystych buteleczek.

# Maści i kremy

Odparowujemy mocny odwar, a następnie łączymy go z olejem roślinnym lub innym tłuszczem. Dodatek alkoholu lub nalewki ziołowej przedłuży trwałość preparatu.

# Maseczki

Zaparzone ziele łączymy wedle przepisu lub uznania z jogurtem, miodem, wodą, itp. Nakładamy bezpośrednio na twarz lub gazę z wyciętymi otworami na oczy i usta. Zazwyczaj zmywamy maseczkę po około 10-15 minutach. Przed nałożeniem maseczki warto sprawdzić, czy nie wywoła ona u nas podrażnień i reakcji alergicznych.

# Oleje i maceraty

Do naczynia wsypujemy świeże lub suszone zioła, które następnie zalewamy olejem bazowym – olejem słonecznikowym, z pestek winogron, oliwy z oliwek, itp. Naczynie szczelnie zamykamy, a następnie odstawiamy w słoneczne miejsce na około 2-3 tygodnie. Po tym czasie całość dokładnie przecedzamy i przelewamy do buteleczek – najlepiej z ciemnego szkła.

# Olejki eteryczne

Esencje roślinne otrzymujemy drogą destylacji z parą wodną. Będziemy do tego potrzebować specjalnej aparatury. Możemy również znaleźć gotowe olejki w dobrych sklepach zielarskich.

# Kąpiele

Przyrządzamy odwar z ziół, który następnie odstawiamy do naciągnięcia. Całość przecedzamy i dodajemy do ciepłej kąpieli.

ziołolecznictwo

Tak jak było wspomniane powyżej, zioła posiadają cudowne właściwości, które w dzisiejszym świecie często są niedocenione. Jednak nie zmienia to faktu, że wachlarz ich zastosowań jest przeogromny – od leczenia różnych dolegliwości, przez kulinaria, aż po kosmetykę. Ziołolecznictwo to wiedza, którą warto zgłębiać i wprowadzać do codziennego życia.