Zioła, to lekarstwa prosto od natury. Cudowna moc i właściwości zamknięte w niepozornie wyglądającej roślince. Ziołolecznictwo to wiedza, która niegdyś tak powszechnie stosowana przez naszych przodków, na długo została przez nas zapomniana. Dziś powracamy do tej wiedzy i odkrywamy ją na nowo.
Ziołolecznictwo – rodzaje leczniczych preparatów ziołowych
Zioła towarzyszyły ludziom od pokoleń. Używali ich nie tylko do leczenia różnych chorób i dolegliwości, ale także do celów pielęgnacyjnych, kosmetycznych i kulinarnych. Zastosowanie ziół jest bardzo szerokie i można przygotować z nich wiele wartościowych specyfików. Warto je wprowadzić do naszego codziennego życia, gdyż moc ziół jest naprawdę nieoceniona.
Jeżeli chcemy rozpocząć swoją podróż z ziołami i ziołolecznictwem, warto na początku tej drogi zapoznać się z rodzajami preparatów leczniczych, które możemy z nich przygotować. W tym artykule powiemy wam jaka jest różnica pomiędzy naparem, a odwarem. Czym różni się kompres od okładu, a także czym są kataplazmy. Jak przygotować maceraty i nalewki. Zapraszamy więc do lektury.
Rodzaje preparatów ziołowych:
# Inhalacje i parówki
Do przygotowania inhalacji, a także parówek, wykorzystujemy świeże lub suszone zioła. Do inhalacji możemy użyć również różnych olejków eterycznych. Zioła zaparzamy i przelewamy do miski. Pochylamy się nad naczyniem, a głowę przykrywamy ręcznikiem. Wdychamy opary przez około 10-15 minut.
# Kataplazmy
Zioła umieszczamy w torebce z gazy, którą następnie gotujemy. Torebkę z ziołami wykorzystujemy do robienia okładów.
# Okłady
Przygotowany preparat z ziół nakładamy bezpośrednio na skórę.
# Kompresy
Czystą szmatkę (gazę) moczymy w ciepłym lub zimnym naparze (odwarze), a następnie przykładamy do skóry.
# Napary (herbatki)
Świeże lub suszone zioła zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do naciągnięcia. Przecedzamy i pijemy. Zawsze używamy świeżo przygotowanych naparów.
# Odwary
Rozdrobnione łodygi i korzenie ziół gotujemy przez kilka minut.
# Wyciągi
Zioła zalewamy zimną, przefiltrowaną lub przegotowaną wodą, a następnie odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na kilka dni.
# Nalewki
Zioła zalewamy roztworem spirytusu i odstawiamy na jakiś czas w ciepłe miejsce. Codziennie potrząsamy, dzięki czemu zioła będą uwalniać swoje właściwości. Po określonym czasie roztwór przecedzamy i przelewamy do czystych buteleczek.
# Maści i kremy
Odparowujemy mocny odwar, a następnie łączymy go z olejem roślinnym lub innym tłuszczem. Dodatek alkoholu lub nalewki ziołowej przedłuży trwałość preparatu.
# Maseczki
Zaparzone ziele łączymy wedle przepisu lub uznania z jogurtem, miodem, wodą, itp. Nakładamy bezpośrednio na twarz lub gazę z wyciętymi otworami na oczy i usta. Zazwyczaj zmywamy maseczkę po około 10-15 minutach. Przed nałożeniem maseczki warto sprawdzić, czy nie wywoła ona u nas podrażnień i reakcji alergicznych.
# Oleje i maceraty
Do naczynia wsypujemy świeże lub suszone zioła, które następnie zalewamy olejem bazowym – olejem słonecznikowym, z pestek winogron, oliwy z oliwek, itp. Naczynie szczelnie zamykamy, a następnie odstawiamy w słoneczne miejsce na około 2-3 tygodnie. Po tym czasie całość dokładnie przecedzamy i przelewamy do buteleczek – najlepiej z ciemnego szkła.
# Olejki eteryczne
Esencje roślinne otrzymujemy drogą destylacji z parą wodną. Będziemy do tego potrzebować specjalnej aparatury. Możemy również znaleźć gotowe olejki w dobrych sklepach zielarskich.
# Kąpiele
Przyrządzamy odwar z ziół, który następnie odstawiamy do naciągnięcia. Całość przecedzamy i dodajemy do ciepłej kąpieli.