Wprowadź do swojego ogrodu jeszcze więcej kolorów

Ogród kojarzy się nam z oazą spokoju i miejscem, w którym możemy rozkoszować się pyszną kawą w zupełnej ciszy. Nic tak nie relaksuje, jak śpiew ptaków, czy też odgłosy świerszczy. W swoim ogrodzie chcemy także podziwiać przepiękne rośliny oraz różnorakie barwy. Ogród musi być bardzo ciekawy. Kluczem do osiągnięcia takiego efektu, jest wybór właściwych roślin. Zdecydowanie numerem jeden są rozchodniki. Co musimy o nich wiedzieć?

Rozchodniki – co to takiego?

Rozchodniki są roślinami z odmian gruboszowatych. Raczej są to byliny niskie. Doceniamy je głównie za to, że są to rośliny niezwykle trwałe. Niemal przez cały rok możemy liczyć na ich sporą dekoracyjność. Naprawdę prezentują się prześlicznie. Dobrą wiadomością jest także to, że świetnie znoszą suszę. Nie przeszkadzają im spadki temperatury, a do tego jałowe gleby.

Najczęściej rozchodniki wykorzystujemy w swoich skalnych ogrodach, a także na zielonych glebach. Rozchodnikom nie przeszkadza także susza. Dzięki niej mogą mieć różne kolory i kształty. Na swoim skalniaku warto zdecydować się na różne odmiany rozchodników. Gdy przez cały rok chcemy, aby nasz ogród skalny przepięknie się prezentował, to postawmy na różne odmiany rozchodników.

Zainwestujmy w takie, które kwitną nie tylko wiosną, ale także latem, a nawet późną jesienią. Zdecydujmy się na pewnego rodzaju mix. Dzięki temu osiągniemy sporą różnorodność i ciekawą formę.

Uprawa rozchodników

Rozchodniki nie tylko pięknie wyglądają, ale także okazuje się, że z ich uprawą poradzą sobie nawet ogrodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami, czy też kwiatami. Wystarczy, że swoim rozchodnikom zapewnimy stanowiska odpowiednio nasłonecznione. Wtedy możemy liczyć na szczególne obfite kwitnięcie, a także przepiękne zabarwienie.

Gdy nasz ogród skalny znajduje się w cieniu, to wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować całkowicie z rozchodników. Wówczas po prostu zdecydujmy się na odmiany, które świetnie sobie poradzą w półcieniu. Zadbajmy o podłoże lekkie, przepuszczalne, świeże, a także o Ph, które jest bardzo mocno zbliżone do obojętnego.

Pamiętajmy także o tym, że rozchodniki należy sadzić na skalniakach w niewielkich kępach. W ten sposób rośliny mogą swobodnie się dopasować do wszelkich nierówności oraz do kamieni. Na pewno w skalniaku nie należy sadzić roślin niczym od linijki. Nie będzie to wyglądało dobrze. W ogrodzie skalnym ma być luźno i interesująco. Właśnie ważne są wszelkie nierówności, miejsca mniej obrośnięte, jak i bardziej zarośnięte. Wygląda to nie tylko pięknie, ale przede wszystkim naturalnie.

Gdy w swoim ogrodzie mamy nierówności, czy też nawet skarpę, to w żadnym wypadku nie decydujmy się na równanie terenu. Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie takiego terenu na obsadzenie roślinami. Sprawdzą się nie tylko rozchodniki, ale także masa innych sukulentów, które są wręcz stworzone do wykorzystania w ogrodzie skalnym. Na sam koniec dodajmy, że kamienie również nie muszą być takie same. Różnorodność jest piękna.