Skutki uboczne picia kawy

Jakie są skutki uboczne picia kawy?

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Jak się jednak okazuje, regularne jej spożywanie może w negatywny sposób wpływać na nasze zdrowie. Oto 10 skutków ubocznych picia kofeinowego napoju.

Uzależnienie

Wydawać by się mogło, że uzależnić możemy się wyłącznie od alkoholu czy papierosów. Jak się jednak okazuje, w podobny sposób działać może na nas kawa. Jeżeli nie wyobrażamy sobie dnia bez jej wypicia, szybko się denerwujemy, nadmiernie pocimy i trzęsą nam się ręce to znak, że zaczynamy być od niej uzależnieni.

Ataki paniki

W skrajnych przypadkach, u osoby, która nie dostanie odpowiedniej ilości kawy pojawić może się atak paniki. Jego główne objawy to nadmierne pocenie się, drżenie rąk i uczucie niepokoju.

Problemy ze snem

Za duża ilość kawy może w negatywny sposób wpłynąć na nasz sen, zwłaszcza wówczas, gdy pijemy ją wieczorem. Jeżeli spożywając ten napój o późnych porach nie mamy problemu z zaśnięciem, stanowić może to sygnał, że organizm przyzwyczaił się do dużej ilości kawy i próbuje się przed nią bronić.

skutki uboczne picia kawy

Wzrost ciśnienia krwi

Zawarta w kawie kofeinowa skutecznie podnosi ciśnienie krwi. Mimo że jest to efekt tymczasowy, zbyt duża kawy może trwale wpłynąć na nasze zdrowie. Gdy regularnie odczuwamy skoki ciśnienia, warto zamienić jej tradycyjną wersję na równie smaczną, lecz o wiele zdrowszą bezkofeinową.

Wysoki poziom cholesterolu

Regularne picie niefiltrowanej kawy może przyczyniać się wzrostu poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Wraz z upływem lat, kawosze są coraz bardziej narażeni na ryzyko zawału serca.

Odwodnienie

Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz wypijając filiżankę kawy, pozbywamy się z naszego organizmu 2 szklanek wody. Jeżeli odpowiednio wcześnie nie uzupełnimy brakujących poziomów płynu, możemy zacząć odczuwać nudności i ból głowy.

Cellulit

Wydawać by się mogło, że kawa ma korzystny wpływ na naszą sylwetkę – znajduje się bowiem w składzie wielu produktów antycellulitowych. Niestety, częste jej spożywanie może znacząco zwiększyć ryzyko powstania pomarańczowej skórki. Związane jest to z faktem, iż zawarta w kawie kofeina odwadnia i sprawia, że nasze ciało zatrzymuje wodę.

Osteoporoza

Pijąc więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie, narazić możemy się na zmniejszenie gęstości kości, a co za tym idzie – znajdziemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na osteoporozę. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy kobiet i sprawia, że kości stają się bardziej łamliwe. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to ograniczenie się do 1, maksymalnie 2 porcji kawy każdego dnia.

Zwiększenie intensywności PMS

Jak pokazują badania, kobiety pijące kawę podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego stają się bardziej nerwowego po wypiciu kawy. W związku z tym, najlepiej zrezygnować z jej picia do momentu pojawienia się okresu.

Wysiłek emocjonalny

Kofeina, owszem, pobudza nasze ciało i dodaje mu energii, lecz jednocześnie nie pozwala odpocząć. Za duża ilość kofeinowego napoju skutecznie nas ożywi, lecz gdy będziemy chcieli się zrelaksować, możemy czuć się jeszcze bardziej zmęczeni.