Przyczyny metalicznego posmaku w ustach

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Metaliczny posmak w ustach to kłopotliwy stan, który może być związany związany zarówno z rozmaitymi chorobami, jak i stanowić efekt uboczny działania niektórych leku Często wynika on także z nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Jakie są główne przyczyny metalicznego posmaku w ustach i jak się go pozbyć?

Główne przyczyny metalicznego posmaku w ustach

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – prowadzić może ona do chorób dziąseł, które w konsekwencji stają się obrzęknięte i mają tendencję do krwawień. Nawet najmniejsza ilość krwi sprawia, że odczuwany jest metaliczny posmak w ustach.
  • Efekt uboczny działania niektórych leków – zalicza się do nich antybiotyki takie, jak metronidazol oraz tetracyklina, preparaty przeciwhistaminowe oraz leki przyjmowane w walce z nadciśnieniem oraz chorobami serca.
  • Choroby górnych dróg oddechowych i zatok przynosowych – metaliczny posmak pojawiać może się także na skutek obecności polipów w nosie oraz alergii.
  • Choroby upośledzające funkcjonowanie kubków smakowych ślinianek oraz włókien nerwowych, które przekazują informacje z jamy ustnej do mózgu – zalicza się do nich choroby nerek i wątroby, cukrzycę, udar mózgu oraz stwardnienie rozsiane.
  • Ciąża – metaliczny posmak w ustach to popularny objaw na wczesnym etapie ciąży.

Leczenie metalicznego posmaku w ustach

Kluczową rolę odgrywa tutaj identyfikacja czynnika wywołującego metaliczny posmak i próba jego usunięcia. Bez względu na przyczynę, szczególną uwagę należy zwrócić na higienę jamy ustnej. Obejmować powinna ona dokładne mycie zębów i języka po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych i płukanie jamy ustnej specjalnymi roztworami.