Problemy ze snem – budzenie się zawsze o tej samej godzinie

problemy ze snem

Problemy ze snem i częste budzenie się w nocy, szczególnie o tej samej porze, mogą mieć dla nas głębsze znaczenie. Jeżeli po obudzeniu czujemy się wyspani, to może to oznaczać, że tak po prostu ustawił się nasz zegar biologiczny. Jeżeli jeżeli budzimy się niewyspani i zmęczeni – to warto się temu bliżej przyjrzeć. 

Problemy ze snem – chiński zegar biologiczny

Zegar chiński, który jest także znany jako biologiczny zegar narządów, dzieli dobę na odcinki czasowe, które odnoszą się do rytmu natury. Bazując na tej filozofii, w zależności od godziny, w której następuje przebudzenie, możemy rozpoznać następujące dysfunkcje i zaburzenia:

# Problemy z zaśnięciem pomiędzy godziną 21.00 – 23.00

Problemy z zaśnięciem mogą oznaczać to, że jesteśmy zestresowani w naszym codziennym życiu. W takim wypadku warto zadbać o relaks i wyciszenie. Świetnym sposobem może być słuchanie muzyki relaksacyjnej, bądź medytacja. Pomóc może również odprężająca kąpiel z dodatkiem lawendy, która znana jest ze swoich właściwości relaksacyjnych.

Problemy z zaśnięciem mogą również oznaczać problemy zdrowotne, które wiążą się z naszym układem odpornościowym, metabolizmem, a także tarczycą i nadnerczami.

# Przebudzenie pomiędzy godziną 23.00 – 1.00

Z perspektywy emocjonalnych zaburzeń, przebudzenia następujące w tych godzinach mogą sugerować nasze problemy z żalem. Żalem nie tylko wobec innych osób, ale także sytuacji pojawiających się w naszym życiu. Aby uporać się z nim należy wypracować w sobie akceptację i przebaczenie.

Ten przedział czasowy związany jest z nadaktywnością naszego pęcherzyka żółciowego. Przebudzenie się w tych godzinach może być więc sygnałem dla nas, abyśmy zmienili swój sposób żywienia, a w szczególności ograniczyli spożywanie niezdrowych tłuszczy.

# Przebudzenie pomiędzy godziną 1.00 – 3.00

Jeśli chodzi o emocje, to ten czas jest związany z poczuciem winy i gniewem. To właśnie nadmiar tych uczuć, bądź jednego z nich, powoduje u nas przebudzenie. Należy zastanowić się, co wywołuje w nas te uczucie. Nazwać je. Zaakceptować, że właśnie takie, a nie inne uczucie odczuwamy. Zastanówmy się, co tak naprawdę daje nam odczuwanie tego uczucia. Wnosi ono coś do naszego życia? Kluczem do rozwiązania jest przebaczenie – sobie i innym.

Z perspektywy fizycznej, ten czas łączy się z naszą wątrobą. Może być więc dla nas sygnałem, aby oczyścić nasz organizm z toksyn i ograniczyć spożywanie alkoholu.

# Przebudzenie pomiędzy godziną 3.00 – 5.00

Pod względem emocjonalnym, ten czas wiąże się ze smutkiem i przygnębieniem. Ponownie, kluczem do uzdrowienia tych emocji jest akceptacja tych uczuć w sobie. Pozwólmy sobie na ich odczucie, ale nie zapadajmy się w nich. Pamiętajmy, że po burzy zawsze wychodzi słońce.

Ten czas wiąże się fizycznie z naszym układem oddechowym. Jeżeli podczas przebudzenia towarzyszą nam kaszel lub duszności, powinniśmy zainteresować się jakością powietrza w naszym otoczeniu.

#Przebudzenie pomiędzy godziną 5.00 – 7.00

Z perspektywy naszych emocji, ten czas jest powiązany z uczuciem stagnacji i zastoju, a także ze zniecierpliwieniem oraz dyskomfortem związanym z poczuciem ograniczenia naszych możliwości. Należy wprowadzić do naszego życia działanie – ruch. Powiew świeżości. Odnaleźć pasję lub cel. To pomoże przełamać nam rutynę, w której utkwiliśmy.

Pod względem czasu, ten czas wiąże się z jelitem grubym i procesem defekacji. Wiele osób o tej porze oczyszcza swój organizm poprzez wizytę w toalecie.

problemy ze snem