Onycholiza – leczenie i jej objawy

Czym jest onycholiza?

Onycholiza to oddzielenie się płytki paznokciowej od powierzchni palca. W jej przebiegu, paznokieć zabarwia się na biało, żółto lub zielono, ma nieregularny kształt, a na jego powierzchni pojawiają się wgniecenia. W jaki sposób do niej dochodzi i jak można ją leczyć?

Onycholiza jest to oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska w części dystalnej albo bocznej. Zmiany najczęściej zaczynają się na końcu jednego albo kilku paznokci i powiększają do 1/3 powierzchni. Odwarstwieniu towarzyszy utrata naturalnego zabarwienia paznokcia. Separacja odbywa się stopniowo i zwykle jest bezbolesna. Ból pojawić może się w przypadku dalszego rozciągania na skutek powtarzającego się urazu albo dodatkowej czynnej infekcji.

Dlaczego onycholiza się pojawia?

Najczęstsza przyczyna onycholizy to niewielkie, lecz częste urazy. Niekiedy pojawiać może się ona także w skutek zbyt częstego stosowania narzędzi do manicure, które, gdy wpycha się je pod płytkę paznokciową w celu usunięcia brudu, tworzą niewielki uraz. Kolejna z przyczyn powstawania onycholizy to substancje chemiczne – zarówno te używane w gospodarstwie domowym, jak i wykorzystywany na budowie cement. Onycholiza występować może również w przebiegu zakażeń grzybiczych, dużej wilgotności oraz stosowania niektórych leków. Niekiedy bywa ona pierwszym objawem chorób skóry takich, jak łuszczyca albo liszaj płaski oraz chorób ogólnoustrojowych – cukrzycy, niedoboru żelaza, toczenia rumieniowatego lub nadczynności tarczycy.

Onycholiza leczenie

Leczenie onycholizy polega głównie na znalezieniu przyczyny dolegliwości. W tym celu, niezbędne będzie wykonanie morfologii krwi oraz sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Gdy przyczyną jest uraz albo środki chemiczne, nie należy narażać paznokci na ich działanie, aż do momentu wyleczenia zmian. Bardzo ważne jest również maksymalne skrócenie paznokci i unikanie ich kontaktu z wilgocią oraz brudem. W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych niezbędna będzie stosowna terapia. W skrajnych przypadkach może zajść konieczność chirurgicznego usunięcia płytki paznokciowej.