Olejek rycynowy (inaczej rącznikowy) to produkt roślinny otrzymywany z rącznika pospolitego, należącego do gatunku wilczomleczowatych. Jest on stosowany w kosmetyce od wieków, jako doskonały środek do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Świetnie radzi on sobie także w walce z zaparciami, bólami stawów oraz artretyzmem. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Olejek rycynowy jest dostępny w każdej aptece. Buteleczka tego specyfiku to koszt zaledwie kilku złotych. Preparat jest niezwykle wydajny i w zupełności wystarczy nam na kilka miesięcy codziennego stosowania.
Jak używać olejku rycynowego?
Olejek rycynowy składa się głównie z glicerydu 18-węglowego kwasu rycynolowego. W jego składzie znajdziemy również kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy oraz sterynowy. Produkuje się go przez wyciskanie na zimno, a następnie wygotowywanie z wodą. W przebiegu tego procesu, z olejku jest usuwana toksyczna rycyna, którą możemy znaleźć w nasionach rącznika pospolitego. Olejek rycynowy ma postać gęstej, białej lub bladożółtej substancji.
Olejek rycynowy w pielęgnacji włosów
Olejek rycynowy jest w stanie skutecznie poprawić kondycję naszych włosów i przyczynić się do szybszego ich wzrostu. Stanowi on również doskonały sposób na naturalne przyciemnienie pasm, gdy po farbowaniu okazały się zbyt jasne.
Jak stosować olejek rycynowy na włosy? Niewielką jego porcję rozcieramy w dłoniach, a następnie aplikujemy na kosmyki, owijamy głowę foliowym czepkiem i zostawiamy na noc. Rano dokładnie spłukujemy i myjemy pasma ulubionym szamponem. Możemy go również nakładać na zniszczone, rozdwojone końcówki, w celu ich regeneracji.
Pielęgnacja twarzy i ciała z użyciem olejku rycynowego
Olejek rycynowy świetnie poradzi sobie ze skórą przesuszoną, z kurzajkami, rozstępami, oparzeniami słonecznymi czy grzybicą. Wystarczy, że nałożymy go na problematyczne partie ciała i zostawimy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, a następnie dokładnie spłuczemy. Olejek rycynowy może być również stosowany do walki ze zmarszczkami, a to ze względu na fakt, że zawarte w nim składniki wzmagają produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie, zmarszczki stają się płytsze i bardziej wygładzone. Olejek rycynowy sprawdzi się także u posiadaczek cery trądzikowej. W tym celu, nale,ży go aplikować na umytą, nieosuszoną skórę i zostawić na całą noc.
Doustne zastosowanie olejku rycynowego
Olejek jest powszechnie stosowany jako naturalny lek przeciw zaparciom. Najlepsze rezultaty uzyskamy stosując go przez trzy dni pod rząd. Działające na niego enzymy z trzustki prowadzą do tworzenia się mydła sodowego oraz potasowego, które podrażnia błony śluzowe jelita cienkiego, przyspieszając jego pracę. Woda przenika do ścian jelita, gromadzi się w niej, a zwiększona objętość jelit skutkuje efektem przeczyszczającym.
Olejku rycynowego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby z zapaleniem wyrostka robaczkowego i niedrożnością jelit.