Sezon na kleszcze w pełni! Te pajęczaki mogą przenosić niezwykle groźną, zakaźną chorobę, jaką jest borelioza. Jak dokładnie może dojść do zarażenia? Jakie są najczęstsze objawy boreliozy? Odpowiedź – znajdziesz w artykule poniżej.
Objawy boreliozy często przypominają te, które towarzyszą innym chorobom, w związku z czym są błędnie diagnozowane tak przez pacjentów, jak i przez lekarzy.
Czym jest borelioza?
Borelioza jest chorobą. zakaźną wywoływaną przez Borrelia burgdorfei, czyli bakterie z rodziny krętków. Do zarażenia ją dochodzi zwykle na skutek ukąszenia przez kleszcza, a niekiedy także komara lub pchłę. Wskutek kontaktu z krwią, bakterie są przenoszone do ludzkiego organizmu, umiejscawiającą się następnie w tkance nerwowej, skórze, ścięgnach oraz ścianach naczyń krwionośnych.
Rozwój choroby
Borelioza rozwija się w trzech fazach. W miarę postępowania infekcji, objawy stopniowo rozszerzają się od miejscowych na skórze dookoła ukąszenia, aż po ogólne, które dotyczą całego organizmu.
Rumień – pierwszy objaw boreliozy
Pierwszym objawem opisywanej dolegliwości jest rumień wędrujący, który przyjmuje postać zaczerwienienia dookoła miejsca ukąszenia, które pojawia się po około 7 do 21 dni od momentu ukąszenia. Często dotyka on także inne miejsca. Wówczas wymagane są dodatkowe badania pozwalające na postawienie stosownej diagnozy. Im wcześniej po dostrzeżeniu niepokojącego zaczerwienienia udamy się do specjalisty, tym leczenie boreliozy będzie łatwiejsze.
Uwaga! Niekiedy zaczerwienie jest bardzo niewyraźne lub nie ma go wcale. W związku z tym, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie są inne objawy boreliozy. Zalicza się do nich:
- skurcze mięśni,
- zaburzenia pamięci,
- szumy w uszach,
- poczucie dezorientacji,
- wrażenie zimna,
- przewlekłe zmęczenie.