Herbata to jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Istnieje wiele rodzajów herbat, a jednak wszystkie pochodzą od niepozornego krzaczka camellia sinesis. Ich indywidualne właściwości zależą od stopnia utlenienia liści i procesu jego dalszej obróbki.
Spis treści
Herbata biała, czyli pączki zamiast dojrzałych liści.
Do jej produkcji wykorzystuje się pączki wspomnianego wcześniej krzewu. Jej obróbka ograniczna jest do minimum. Zebrane liście naturalnie więdną, a następnie są tylko suszone i gotowe do sprzedaży. Dzięki minimalnemu przetworzeniu herbata ta zachowuje bardzo dużo naturalnych właściwość, jak np. wysoka zawartość kofeiny, dzięki czemu jest silnie pobudzająca. Biała herbata nie jest ani trochę gorzka, a zarówno w smaku, jak i zapachu da się wyczuć owocową nutę.
Herbata zielona, czyli minimalnie obrobione dojrzałe liście
Proces produkcji przebiega podobnie jak w przypadku herbaty białej, różnica polega na użyciu dojrzałych liści. Po zebraniu one więdną, są suszone i zwijane. Zielona herbata nie podlega fermentacji, a proces utleniania zatrzymywany jest ciepłem (np. parą wodną w Japonii, czy prażeniem w Chinach). Podobnie jak poprzedni typ, herbaty zielone zachowują bardzo dużo naturalnych właściwości, przez które uznawane są za napój bardzo zdrowy, a jednocześnie pobudzający.
Matcha – zielone odkrycie XXI wieku
Choć w Japonii matcha była znana od wieków, to na zachodzie zyskała popularność dopiero w ostatnim. Nie bez znaczenia były tu badania, które wskazały, że zawiera ona największe stężenie antyoksydantów, które mają zbawienne dla nas właściwości. To czym właściwie jest matcha? Najprościej mówiąc jest to sproszkowana zielona herbata. Siła tej formy napoju jest w tym, że wypijamy całość, w związku z czym przyswajamy składniki rozpuszczone w wodzie, które znalazły by się też w tradycyjnej zielonej herbacie, jak i te które normalnie zostają w liściach i są wyrzucane do kosza po sporządzeniu naparu. Matcha zawiera dużo kofeiny i działa silnie pobudzająco, ale jest też bogata w L-teaninę. L-teanina to aminokwas o działaniu relaksującym, dzięki czemu w przeciwieństwie do kawy, po wypiciu tego specyfiku uzyskujemy efekt czujności i wysokiej koncentracji, który utrzymuje się dłużej i nie kończy się gwałtownym spadkiem działania.
Herbaty utlenione – czyli oolong i czarna
To te najpopularniejsze i znane nam od dawien dawna. Liście mogą zostać poddane utlenianiu w różnym stopniu, dzięki czemu otrzymujemy całą gamę smaków i właściwości, od tych delikatnych, którym smakowo bliżej do herbaty białej lub zielonej, do tych mocnych, w których wielu doszukuje się nuty czekoladowej czy orzechowej, która najczęściej wynika z dodatkowego procesu prażenia liści.
A to ledwie zaczątek tego ile o herbatach można by powiedzieć.