Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia- mniejsze jest ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, lepsza jest przemiana materii, wydolność itd. Korzyści jest naprawdę wiele, lecz ćwiczenia należy wykonywać w prawidłowy sposób, w innym razie można sobie zaszkodzić.
Spis treści
Konsekwencje nieprawidłowej techniki ćwiczeń fizycznych.
Niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń niesie za sobą negatywne konsekwencje. Najczęściej dochodzi do kontuzji stawów lub mięśni, a wtedy sięgamy po np. Ibuprom sport żel, Voltaren, Traumon- są to środki do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jednak nie warto lekceważyć takich objawów, ponieważ ćwiczenia wykonywane niewłaściwie przez dłuższy czas mogą skutkować nawet uszkodzeniem struktur stawów obwodowych lub chorobą przeciążeniową kręgosłupa, zwyrodnieniami, częstymi urazami np. skręceniami lub naderwaniem mięśnia. Możemy mieć również do czynienia z dysbalansem mięśniowym- niektóre mięśnie będą za bardzo napięte lub przykurczone, a inne nadmiernie rozciągnięte.
Jak ćwiczyć prawidłowo?
Ćwicząc samodzielnie w domu, trudno jest zadbać o prawidłową technikę ćwiczeń, ponieważ nie ma tej osoby w postaci trenera, który wskaże techniczne błędy. Dlatego najlepiej rozpocząć treningi pod okiem trenera personalnego lub fizjoterapeuty, którzy od podstaw nauczą prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Należy zwrócić uwagę na technikę każdego ćwiczenia, ponieważ każdy najmniejszy błąd może mieć groźne skutki. Najczęstsze błędy są zauważane przy wykonywaniu przysiadów, podnoszenia ciężarów, ćwiczeń na maszynach w siłowni.
Chcąc ćwiczyć prawidłowo i efektywnie, warto mieć swój plan treningowy oraz pilnować odpowiedniego tempa wykonywania ćwiczeń, a także zachowywać zalecane przerwy między seriami. Intensywność ćwiczeń i zwiększanie obciążeń powinny być wprowadzane stopniowo. Nie wolno wykonywać jakiegoś ćwiczenia lub podnosić dużego ciężaru za wszelką cenę- należy wsłuchać się w swój organizm i nie lekceważyć objawów przemęczenia lub żadnego ostrego bólu.
Podstawowe zasady prawidłowej techniki ćwiczeń.
Podczas ćwiczeń należy mieć wyprostowany kręgosłup- nie garbić się, a ćwiczenia na maszynie bądź z innym obciążeniem wykonywać tak, by nie odchodziło do przeprostu w stawach np. łokciowym, czy kolanowym, ponieważ przeprosty w stawach są niekorzystne dla ich kondycji. Wykonując każde ćwiczenie, trzeba być skupionym na danej czynności i wykorzystywać jak najbardziej siłę mięśni- dzięki temu chronimy stawy przed przeciążeniami. Ćwiczenia lepiej wykonywać wolno, ponieważ gdy przyspieszamy, zapominamy o właściwej technice. Podczas ćwiczeń trzeba pamiętać o oddychaniu- wdech przy napięciu mięśni, a wydech przy rozluźnianiu. Na początku mogą to być dość głośne wdechy i wydechy. Na koniec treningu należy przeprowadzić ćwiczenia uspokajające- najlepiej rozciąganie i ćwiczenia oddechowe.