Występowanie kaszlu palacza jest kwestią indywidualną- niektórzy palacze nie kaszlą w ogóle. Jednak gdy już wystąpi, potrafi znacznie utrudnić funkcjonowanie i pogorszyć jakość życia. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ choć nie musi, może mieć podłoże chorobowe. Czy można się go pozbyć?
Spis treści
Kaszel palacza nie jest prawidłowym objawem i może oznaczać chorobę.
Toksyczne związki zawarte w dymie papierosowym powodują podrażnienie nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych. Nabłonek ten jest odpowiedzialny za chronienie płuc przed zanieczyszczeniami powietrza i spełnia swoje funkcje podczas wdechu. Palenie papierosów zaburza funkcję ochronną nabłonka, który zbiera się w drogach oddechowych w postaci śluzu. Palacze muszą odkrztusić jego nadmiar. Śluz początkowo przybiera postać białej wydzieliny, a z czasem staje się zielono- żółta. Odkrztuszanie gęstej wydzieliny rano to jeden z objawów kaszlu palacza, a do innych objawów możemy zaliczyć chrypkę, omdlenia, duszności, ból w klatce piersiowej i w plecach. Kaszel palacza jest męczący, duszący, gwałtowny, a im dłużej trwa nałóg, tym kaszel jest bardziej nasilony. Może świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, astmie oskrzelowej, rozedmie płuc, rozstrzeniu oskrzeli, gruźlicy, a nawet o raku płuc.
Konieczne jest rzucenie palenia.
Gdy efektem kaszlu jest gęsta wydzielina, a do tego krwioplucie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania. W każdym razie, aby pozbyć się kaszlu palacza oraz jego negatywnym skutkom, konieczne jest rzucenie palenia. Stosuje się również leki łagodzące kaszel. W przypadku suchego kaszlu zalecane są leki hamujące odruch kaszlowy, a w przypadku mokrego- preparaty ułatwiające odkrztuszanie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że może to być długotrwały proces, a choroby powstałe w wyniku palenia mogą być obecne już do końca życia- jest to kwestia indywidualna.
Podbiał i inne zioła na kaszel palacza.
Podbiał pospolity to roślina, której liście zawierają przede wszystkim śluzy, olejek eteryczny, garbniki, inulinę, cholinę, kwas galusowy. Są to substancje łagodzące stan zapalny, rozrzedzające wydzielinę i wyzwalające odruch wykrztuśny. Dlatego podbiał, a konkretnie odwar z liści podbiału, jest stosowany przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli i kaszlu u palaczy tytoniu. Innymi naparami ziołowymi, które warto zacząć pić, by pozbyć się kaszlu palacza, są: rumianek, skrzyp polny oraz czystek.
Kaszel palacza można złagodzić również olejkami eterycznymi np. tymiankowym, sosnowym, mentolowym, z których należy wykonywać inhalacje. Olejki: eukaliptusowy, z drzewa herbacianego lub kopru włoskiego również będą pomocne w walce z kaszlem palacza, ponieważ działają przeciwdrobnoustrojowo. Zalecane są również inhalacje z soli fizjologicznej. Poza tym skuteczny będzie również syrop z cebuli, imbiru i kurkumy.